17 bin aday istediği ilde sınava giremedi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 10 sınav merkezinin kapasitesinin yetersiz kalması nedeniyle yaklaşık 17 bin adayın sınav yerini, tercih ettiği iller yerine yakın iller arasından belirledi.

Anadolu Ajansı 14.04.2010 - 17:19

17 bin aday istediği ilde sınava giremedi

ÖSYM'den yapılan açıklamada, 11 Nisan 2010'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girmek için 1 milyon 512 bin 450 adayın başvurduğu anımsatıldı.        

Başvuruları sırasında adaylardan, sınava girmek istedikleri merkezlere ilişkin birinci ve ikinci tercihlerinin alındığı ve 152 merkezden 142'sinde kapasitenin yeterli olduğu belirtildi. Açıklamada, 142 merkezi ilk sırada tercih eden adayların bu merkezlerde sınava girdikleri kaydedildi.        

Hakkari, Van, Şırnak, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Gebze ve Nazilli'de kapasite yetersiz olduğu için bu merkezleri birinci tercihinde isteyen adayların bir kısmının isteğinin karşılanamadığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:        

''Sınav kapasitesi yetersiz kalan bu merkezleri birinci tercihinde isteyen yaklaşık 159 bin adayın yaklaşık 133 bini birinci tercihinde istediği merkeze, yaklaşık 8 bini ikinci tercihinde istediği merkeze atanmıştır. 17 bini adres iline yakın olan bir merkeze atanmıştır. 159 bin adaydan ilk tercihi olan merkezde sınava girecek 133 bin aday seçilirken o merkezin okullarında son sınıf öğrencisi olan adaylara öncelik verilmiştir. Tercih yaptığı iki merkez dışında sınava giren yaklaşık 17 bin aday ise ortaöğretim kurumlarından mezun durumunda olan adaylar arasından kurayla belirlenmiştir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...