19 gündür seslerini duyurmak istiyorlar

KTÜ'lü öğrenciler, kayıt sırasında para alınmasını protesto etmek için rektörlük binası önünde eylemdeler...

03.03.2011 - 15:25

19 gündür seslerini duyurmak istiyorlar

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kolektifi üyesi bir grup, öğrencilerden kayıt sırasında ''bağış'' adı altında para alınmasını protesto etmek için rektörlük binası önünde 19 gün önce başlattıkları eylemlerini sürdürüyor.        

Bugün İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünden toplanan öğrenci gurubu, buradan olayı protesto eden sloganlar atarak rektör binası önüne kadar yürüdü.       

Burada gruptakiler adına açıklama yapan Fidel Çakmak, üniversite yönetiminin her yıl kayıt yaptıran öğrencilerden ''bağış'' adı altında zorla para aldığını ve kendilerinin de bu durumu protesto ettiklerini söyledi.      

BİN 500 İMZA TOPLADILAR
Öğrencilerden ''kayıt parası'' alınmasının hukuksuzluk olduğunu ve bu durumu ortadan kaldırmak, verilen paraları geri alabilmek için eylem yaptıklarını dile getiren Çakmak, şunları söyledi:

''Bağış parasını yatırmadığımızdan ders kayıtlarımız yapılmıyor. Yani eğitim hakkımız engelleniyor. Biz kimseye zorla para vermek zorunda değiliz. Bu durumu protesto etmek için rektörlük binası önünde oturma eylemi yapıyoruz. Eylemimizde 19. gün geride kaldı. Eylemimizi sürdüreceğiz. Üç günde bin 500'ün üzerinde imza topladık. İmzaları Ankara'ya götürüp YÖK'e teslim etmek için iki arkadaşımız yola çıktı. Bu arkadaşlarımız paraları olmadığı için Ankara'ya otostopla gidecek.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...