2 gündür çocuklarını okula göndermiyorlar

Edirne'nin Akardere köyü muhtarı Erel isyan etti: ''Sorunumuz 2006 yılından beri okula taşımayla ilgili. Çocuklarımızın yan köydeki birleştirilmiş sınıflar yerine ilçeye gitmesini istiyoruz.''

04.10.2011 - 14:02

Edirne'nin Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyünde aileler, 2 gündür çocuklarını okula göndermiyor.        

Akardere İlköğretim Okulu, 5 yıl önce mevcut sayının yetersizliği nedeniyle kapandı.       

Köydeki okulun kapanması sonrası vatandaşlar, taşıma ve yemek masraflarını kendileri karşılayarak öğrencilerin kaydını köye 9 kilometre uzaklıktaki Süloğlu ilçesi Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na yaptırdı.      

Masrafları düşürmek amacıyla iki minibüs alan Akardere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, girdiği ihaleyi kazanarak, öğrencileri bu minibüslerle okula taşımaya başladı.        

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı Taşımalı Sistem Yönetmeliği'ne göre öğrencilerin köye 8 kilometre uzaklıktaki Büyük Gerdelli Köyü İlköğretim Okulu'na göndermeleri ailelere bildirildi. Köylüler ise komşu köydeki okulda birleştirilmiş sınıflar olduğu gerekçesiyle çocuklarını ilçedeki okula göndermeye devam etti.        

Mevzuat gereği, belirlenen okula göndermedikleri için taşıma ve yemek ücreti karşılanmayan öğrencilerin aileleri, önceki yıllarda başvurdukları boykota bu yılda başvurdu. Önceki yıllarda köylünün boykot kararı sonrası Edirne Valiliği ve Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü'nün devre girmesi sonucu, köylülerin isteği olmuş ve boykot son bulmuştu.        

Aileler, ilçedeki Süloğlu İlköğretim Okulu'na devam eden 31 öğrenciyi, aynı sorunun yeniden gündeme gelmesi üzerine dünden beri okula göndermiyor.        

Akardere köyü muhtarı Erdoğan Erel, yaptığı açıklamada, kendi köylerindeki okulun yetersizliği nedeniyle kapanıp, komşu köy Büyükgerdelliye okul yapılması sonrası taşıma problemlerinin doğduğunu söyledi.       

Yönetmeliğe göre Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öğrencilerini, komşu köye taşımak için ihale yaptığını, kendilerinin ise çocuklarını ilçede okutmak istedikleri için her sene aynı sorunun baş gösterdiğini ifade eden Erel, şunları kaydetti:        

''Sorunumuz 2006 yılından beri okula taşımayla ilgili. Biz komşu köyde birleştirilmiş sınıflar var, bizim çocuklarımızın oraya gitmesi yerine ilçeye gitmesini istiyoruz. Büyükgerdelli köyüne yapılan ihalenin fesih edilerek, ilçedeki okul için bu ihalenini yapılmasını istiyoruz. Komşu köy bize 9, ilçe de 8 kilometre aradaki fark 1 kilometre bunu anlamıyoruz. İlçeye gönderirsek taşımayı biz karşılıyoruz, ama çocuklarımızın ilçede okumasını istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda valilik oluruyla, köy yerine ilçeye taşınmıştı, demek ki oluyormuş. Bunu bu şekilde yapmalarını istiyoruz.''        

Taşımacılık ihalesini kazanan Akardere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ertan Tutluel de, ilçeyle, komşu köy arasındaki 1 kilometrelik farkı talep etmeden, ilçedeki okula öğrencilerini taşımayı taahhüt ettiklerini kaydetti.        

Okulların açılması sonrası 2 hafta okula giden ancak boykot nedeniyle 2 gündür Kula gidemeyen öğrenciler de ilçedeki okula gitmek istediklerini ve arkadaşlarını özlediklerini belirtti.        

Edirne Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci konuyla ilgili mevzuatın açık olduğunu belirterek ''Milli Eğitim Bakanlığı Taşımalı Sistem Yönetmeliği'ne göre devletin taşıdığı yere onlar gitmiyor, onların gitmek istediği yere de devlet taşıma yapmıyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...