'2008'den itibaren açıkta kalanları kapsamalı'

Öğrenci affı ile ilgili son sözü siyasilerin söyleyeceğini belirten Prof. Dr. Özcan, konunun TBMM'de alt komisyonda ele alındığını belirterek, ''Rasyonel olan, 2008'den itibaren açıkta kalan öğrencileri kapsaması, ama ona siyasiler karar verecek'' dedi.

23.12.2010 - 14:31

'2008'den itibaren açıkta kalanları kapsamalı'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, öğrenci affı konusu ile ilgili bir kanun taslağı çalışması yaptıklarını, bu çalışmada belirli kredileri alan öğrencilerin okuldan mezun olmasının ve böylece üniversiteden atılmanın ortadan kalkmasının hedeflendiğini söyledi.        


Özcan, şunları kaydetti:      

KARAR SİYASİLERİN
''Biz afla ilgili değiliz. Affın ne zamandan itibaren başlayacağı, nasıl olacağı siyasilerin işi. Onlar Meclis'te karar verecekler. Hangi tarihten bu tarafa olacak, kimler bunun içine girecek, Meclis'te karar verilecek. Rasyonel olan, 2008'den itibaren açıkta kalan öğrencileri kapsaması ama ona siyasiler karar verecek. Ama madem ki artık okuldan atmanın kalkması söz konusu, affı gerektirmeyecek bir sistem söz konusu, o zaman bence mümkün olduğu kadar geriye gidip herkesi içine almak ondan sonra da yeni sistemi kurmak ve bunu işletmek gerekir.''       

Aftan kaç öğrencinin yararlanacağı sorusuna Özcan, ''Onu henüz bilmiyoruz. Ama bugüne kadar oldukça fazla sayıda af çıktığı için zaten öğrenciler döndüler'' dedi.        

Özcan, üniversiteden atılan 800 bin kişi bulunduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

''Öyle bir rakam olacağını, üniversiteden atılan 800 bin kişi olacağını zannetmiyorum, o çok yüksek bir rakamdır. Ne kadar geriye gideceğine siyasilerimiz karar verecek, o bizim vereceğimiz bir karar değil.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...