2020 lise mezunu polis alımı şartları nelerdir, başvuruları ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) gerçekleşmesinin ardından Polis Yüksek Meslek Okuluna (PMYO) nasıl girildiği konusu gündeme geldi. İşte PMYO 2020 giriş şartları ve taban puanları...

ntv.com.tr 29.06.2020 - 13:43

2020 lise mezunu polis alımı şartları nelerdir, başvuruları ne zaman?

Her yıl birçok polis adayının başvurduğu Polis Yüksek Meslek Okulu (PMYO) bu sene de polis olmak isteyenlerin gündeminde. Üniversiteye geçiş sınavı olan YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) cumartesi günü gerçekleşti.

PMYO'ya başvurmak isteyen adaylar için öncelikle şartlardan biri TYT sınavına girmek ve belirlenen puanı almış olmak.

TYT PUANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TYT ile beraber tüm YKS puan türleri sonuçları 28 Temmuz 2020 günü açıklanacak.

2020 PMYO TABAN PUANI

Bu senen için PMYO taban puanı henüz açıklanmadı fakat geçtiğimiz beş yılın puanları şöyle: 2015 – 270, 2016 – 270, 2017 – 260, 2018 – 260, 2019 – 250.

POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Polis Meslek Yüksekokulu öğrencisi olabilmek için; Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin 5. maddesi gereği Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olmak,

PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği; “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak.”

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacak olan üniversiteye giriş sınavından istenilen puanı almış olmak, Polis Akademisi Başkanlığınca yapılan Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında ve ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak PMYO Sınavında başarılı olmak şartları aranmaktadır.

PMYO SINAVLARINA BAŞVURUDA YAŞ ŞARTI NEDİR?

17 Mayıs 2008 tarih ve 26879 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesinin (e) bendinde yer alan; “Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla askerliğini yapmayan erkek adaylar ile bayan adaylar için 18 yaşını tamamlamış ve 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz ve geçerli sayılmaz.)” hükmü mevcuttur.

PMYO SINAVLARINA ALINACAK ADAYLARDA BOY ŞARTI NEDİR?

04 Ağustos 2003 tarih ve 25189 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin Hastalık Branşlarının Sınıflandırılması EK-3 I-A Dahili ve Harici Hastalıklar başlıklı 7. maddesinde; “Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır” hükmü mevcuttur.

TÜM PMYO GİRİŞ ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

TEMATİK ÜNİVERSİTE MODELİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sayfa Yükleniyor...