33 öğretim görevlisi var ama öğrenci yok!

LYS yerleştirme sonuçlarına göre öğrenciler bu yıl farklı üniversitelerden 11 bölüme hiç kayıt yaptırmadı. Tercih edilmeyenler arasında 8’i profesör, 33 öğretim elemanı olan bölüm bile var...

25.08.2011 - 14:58

33 öğretim görevlisi var ama öğrenci yok!

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bu yıl üniversitelerde bazı alanların öğrenciler tarafından tercih edilmediğini belirterek, rağbet görmeyen Fizik, Kimya, Biyoloji ve Su Ürünleri gibi bölümlerin kapatılacağı sinyallerini vermişti.

Özcan’ın şok etkisi yaratan bu açıklamalarının ardından ‘öğrenci çekemeyen o bölümler’ araştırıldı. YÖK verilerinden yola çıkarak yaptığı inceleme ile kontenjanları boş kalan bölümlerin inceleyen Kültür Üniversitesi ARGE merkezi Yöneticisi Burak Kılanç, çarpıcı bir tablo ortaya çıkardı.

Vatan gazetesinin haberine göre; Türkiye genelinde ikinci öğretim dahil 37 bölümü bir öğrenci bile tercih etmedi.

Örgün eğitim olarak tercih edilmeyen bölüm sayısı ise 11. Ancak bu bölümlerin öğretim kadrosu ise profesöründen araştırma görevlisine kadar neredeyse eksiksiz olarak hizmet veriyor.

Örneğin bu yıl hiçbir öğrencinin tercih etmediği Niğde Üniversitesi Fizik Bölümü’nde ikisi profesör, üç doçent toplam 20 öğretim elemanı tam kadrolu olarak çalışıyor. Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde ise 8’i profesör 33 öğretim elemanı çalışıyor. Bu bölümlerin bu yıl eğitim vereceği öğrenci sayısı ise sıfır.

Peki bu bölümlerin yöneticileri bu duruma ne diyor? İşte onların ağzından bölümlerindeki son durum:

"ÖĞRENCİLER İŞ BULAMIYOR"
Prof. Dr. Refik Kayalı (Niğde Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı):
30 öğrenci kontenjanlı fizik bölümümüze bu yıl hiçbir aday başvurmadı. Geçen yıl 16 öğrenci başvurmuştu. İkinci öğretim bölümünü tamamen kapadık. Şimdi bölümde ikisi profesör, üçü de doçent olmak üzere 20 öğretim elemanı tam kadrolu olarak çalışıyoruz. Bu yıl yeni gelen öğrenci olmadığı için hocalarımız araştırma çalışmalarına ağırlık verecek. Öğrencilerin aslında böyle önemli bir bölümü iş bulamadıkları ve öğretmen olamadıkları için seçmediklerini iyi biliyoruz.

"BALIKÇILIKLA KARIŞTIRIYORLAR"
Prof. Dr. Öznur Diler (Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesi Dekanı):
8’i profesör 33 öğretim elemanının çalıştığı bir fakülteyiz. Ancak 30 kontenjanlı fakültemizi bu yıl hiç kimse tercih etmedi. Geçen yıl 16 öğrencimiz vardı. İnsanlarımız su ürünlerini balıkçılıkla karıştırıyor. Oysa ki, su ürünleri mühendisliği biyolojik üretimde, gıda işleme ve yem fabrikalarında çalışır. Türkiye’de toplamda 17 su ürünleri fakültesi var. Mezunların çokluğundan dolayı iş bulma sıkıntısı yaşanıyor.

"BU YIL TERCİH EDİLMEDİK"
Yrd. Doç. Yaşar Bedirhan (İbrahim Çeçen Üniversitesi Dekan Yardımcısı):
3 yıl önce kurulduk ve geçen yıl 12 öğrencimiz vardı. Biyoloji ve Fizik bölümlerinden de bazı öğretim elamanlarımız geçen yıla kadar kimya bölümünde de ders verdi. Toplam iki laboratuarımız var. Bölümümüzün 60 kontenjanı var ama bu yıl tercih edilmedik.

İŞTE BOŞ KALAN O BÖLÜMLER
Adıyaman Üniversitesi Fizik
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kimya
Ahi Evran Üniversitesi Fizik
Amasya Üniversitesi Fizik
Bingöl Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği
Bitlis Eren Üniversitesi Kimya
Karadeniz Teknik Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.)
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kimya
Niğde Üniversitesi Fizik
Selçuk Üniversitesi Biyokimya (İngilizce) (UOLP-Montana State Bozeman)
Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...