İzmir Sağlık Müdürlüğü İl Tütün Kontrol Kurulu'nca ''Öğretmenim Mektubun Var'' başlığı ile gönderilen mektupta, öğretmenlerin öğrenciler için rol model olduğu, sigara konusunda öğrencilerin bilinçlendirilmesi, tütün kullanan öğretmenlerin de bundan kurtulması için çalışma yapılması gerektiği vurgulanıyor. 

İzmir Sağlık Müdür Yardımcısı Vakkas Benli, Türkiye'nin tütün bağımlılığında dünyadaki ilk 10 ülke içerisinde yer aldığını, son zamanlarda tütün kontrolü için diğer ülkeler tarafından da örnek alınan çalışmaların gelecek adına umut verici olduğunu söyledi. 

4207 sayılı yasa sonrası başarılı tütün kontrolü çalışmalarıyla pazarı giderek daralan tütün endüstrisinin hedef olarak gençleri seçtiğini ifade eden Benli, erken yaşlarda bağımlılığın çok daha zor tedavi edildiğini, bu nedenle tütün kullanımına başlama yaşının düşürülmeye çalışıldığını kaydetti.
 
12-15 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN YÜZDE 10-11 BAĞIMLI
Türkiye'deki 12-15 yaş arası çocukların yüzde 10-11'inin nikotin bağımlısı olduğunu ifade eden Benli, ''Tütün kullanımı halen dünyada önlenebilir ölümlere sebep olan bir sağlık sorunu. 2010 yılında 5 milyon insan, tütün kullanımına bağlı kalp krizi, akciğer kanseri, felç, kronik akciğer hastalıkları ve diğer birçok hastalıktan hayatını kaybetti. Tedbir alınmaması halinde sigara bağlantılı yıllık ölüm sayısının 2030'da 8 milyona çıkacağı tahmin ediliyor'' dedi. 

Türkiye'de de ölümlerin yüzde 41,6'sının tütünün yol açtığı hastalıklara bağlı olduğunun bilindiğini kaydeden Benli, şöyle konuştu: 

''Tütün endüstrisinin devamlılığı, gençleri bağımlı yapmasına bağlıdır. Bu nedenle tütünle mücadelede en önemli hedef gençlerin sigara kullanımının engellenmesi olmalıdır. Önemli olan bu bağımlılığın önüne geçmek. Gençliğe bu hastalığın bulaşmasını istemiyoruz. Bu konuda en önemli görev de ebeveynlere ve öğretmenlere düşmektedir. Araştırmalar öğrencilerin öğretmenlerini örnek aldığını göstermektedir. Okul çocuklarında tütün kullanımı davranışında sosyal öğrenme de önemli bir nedendir. Tütün bağımlılığı ile mücadelede öğretmenlerin desteği çok önemlidir. Bu destek hem öğretmenlerimizin hem de toplumumuzun sağlığına çok önemli katkıda bulunacaktır.'' 

Benli, sigara bağımlısı öğretmenlere de tütün bağımlılığından kurtulmaları çağrısında bulunarak, mektupta kentteki sigara bırakma polikliniklerinin iletişim bilgilerini de gönderdiklerini sözlerine ekledi.