Milli Eğitim Bakanlığı, Memur-Sen ile İHH işbirliğiyle gerçekleştirilen "Her sınıfın bir yetim kardeşi var" kampanyası çerçevesinde yetim çocukların eğitim, sağlık, gıda, giyecek, barınma gibi ihtiyaçları karşılanacak.

Abidinpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nden 52 sınıfın, kampanya çerçevesinde 52 yetim çocuğun eğitim, sağlık, gıda, giyecek, barınma gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olması dolayısıyla tören düzenlendi. 

Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, törende yaptığı konuşmada, "Her sınıfın bir yetim kardeşi var" kampanyasını, dünyanın farklı bölgelerinde yetim ve öksüz çocukların maddi, manevi ve sosyal ihtiyaçlarını gidermek amacıyla başlattıklarını söyledi.

Kır, dünyada çeşitli sebeplerle her gün 2 saniyede bir çocuğun, anne veya babasını kaybederek yetim kaldığını ve bu sayının yılda 3 buçuk milyona kadar ulaştığını bildirdi.

Dünyadaki yetim çocuk sayısının 300 ile 400 milyon arasında olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Kır, yetim ve kimsesiz çocukların, kriz ortamlarının suistimale açık savunmasız bireyleri olduğunu dile getirdi.

Projenin sadece MEB, Memur-Sen, İHH ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde kalmaması gerektiğine işaret eden Kır, tüm okullara yayılmasını temenni ettiklerini kaydetti.

İHH Yetim Birimi Sorumlusu Orhan Demirel de projeyle maddi durumu iyi olan ile yokluk çeken tarafı buluşturduklarını söyledi.