57 milyon çocuk okula gidemiyor

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun eğitim raporu çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Rapora göre, dünya genelinde 57 milyon çocuk eğitim imkanından yoksun.

Haberler - NTV Haber 29.01.2014 - 14:14

57 milyon çocuk okula gidemiyor

UNESCO'nun eğitim raporu,, daha önce açıklanan 2015 hedeflerine ulaşmanın imkansız olduğunu ortaya koydu.

Rapora göre, dünya genelinde 57 milyon çocuk eğitim olanağından yoksun. Rapora göre, durum böyle devam ederse bütün çocukların ilkokula kavuşmasının 2086'yı bulacağını belirtiyor.

konusunda en fazla sorunu olan ülkeler ise Afrika kıtasında. Okula gidemeyen çocuklar listesinin ilk onunda 6 Afrika ülkesi yer alıyor.

250 MİLYON ÇOCUK OKUMA YAZMA BİLMİYOR
Bir başka sorun da okula gidebilen ama pek fazla bilgi öğrenemeyen çocuklar. 250 milyon çocuk en az 4 yıl okula gitmesine rağmen okuma yazma bilmiyor.

Örneğin Afrika ülkesi Tanzanya'da çocukların sadece yüzde 3.5'nin ders kitabı olduğu belirtiliyor.

Raporda, öğretmenlerin kalitesinin artırılması gerektiği de vurgulanıyor. Çocukların okullarda en az bilgi öğrendiği ülkeler listesinin ilk onu da tamamen Afrika ülkelerinden oluşuyor.

774 MİLYON OKUMA YAZMA BİLMİYOR
Eğitime yardımın azaldığı da, raporun bir başka tespiti. 774 milyon kişinin okuma yazma bilmediğini kaydeden rapora göre, eğitimde hedeflerin karşılanması için yılda 16 milyar Euro gerekiyor.

2000'de dünya eğitim forumunda 164 ülke, 2015 yılına kadar eğitim olanaklarının yaygınlaştırılması, zor koşullardaki çocukların ücretsiz ve kaliteli eğitime ulaşması gibi bazı hedefler belirlemişti.

Sayfa Yükleniyor...