Karaman'da Anadolu Öğretmen Lisesinin açılışını yapan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, üniversite sınavlarında çok büyük başarı gösteren ve Karaman'ı başarıyla temsil eden gençlere daha güzel bir eğitim ortamı sağlanmış olmasından mutluluk duyduğunu belirtti. 

''Türkçe'nin Başkenti'' olma gibi onur verici bir payeyi taşıyan Karaman'ın bu mirası, gelecek nesillere taşıyacak çocuklarını ve gençlerini en iyi şekilde yetiştirme sorumluluğunu başarıyla yerine getirdiğini ifade eden Çubukçu, eğitimin her kademesindeki yüksek okullaşma oranlarıyla öne çıkan Karaman'ın bir eğitim ve kültür merkezi olma özelliğini başarıyla temsil ettiğini bildirdi. 

Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına öğrenci hazırlamak üzere öğretmen liselerinin 1989-1990 öğretim yılından itibaren Anadolu öğretmen liseleri şeklinde yeniden yapılandırıldığını anımsatan Çubukçu, şunları kaydetti: 

''Bugün Anadolu öğretmen liselerinin başarı ortalaması fen liselerinden hemen sonra gelmektedir. Mezunlarının yaklaşık yüzde 70'i öğretmen yetiştiren kurumlara, yaklaşık yüzde 30'u da tıp, mühendislik, hukuk gibi önemli alanlara girmektedir.

Anadolu öğretmen liselerinde uygulanan nitelikli eğitimle ve alınan önemli tedbirlerle amacımıza ulaşmış bulunmaktayız.

Türkiye genelinde Anadolu öğretmen lisesi sayısı bugün itibariyle 265'e ulaşmıştır, okul sayımızda da yüzde 140 artış sağlanmıştır. 2009 ÖSS'ye 144 Anadolu öğretmen lisesinden mezun 12 bin 627 aday katılmış olup, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'ndaki başarıları yüzde 80.5 olmuştur.

Amacımız, eğitim fakültelerine giden öğrencilerin en az yüzde 50'sinin Anadolu öğretmen lisesi mezunlarından olmasıdır. Bu okullarımızda 2009-2010 öğretim yılında 32 bin 375 erkek, 32 bin 675 kız olmak üzere toplam öğrenci mevcudu 65 bin 50 olmuştur.''