Yeni Yüzyıl Üniversitesi, isteyen ailelerin 60-66 aylık çocuklarına, okula başlama yaşına uygun olup olmadıklarına ilişkin ücretsiz olgunluk testi uyguluyor.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda, eğitim-öğretim döneminde 66 aylık çocukların ''okul olgunluğuna'' erişip erişmediklerine ilişkin ücretsiz gelişim testi uygulandığı belirtilerek, bu testin sonunda anne-babalara bir rapor değil, çocuklarıyla ilgili gelişimsel bilgiler sunulduğu aktarıldı.

Açıklamada, eğitim–öğretim döneminin son hazırlıklarının yapıldığı şu günlerde, bu sene ilk defa uygulamaya geçecek 66 aylık çocukların ilkokula başlamasının, anne-babaların kafasında birçok soru işaretini de beraberinde getirdiği anlatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen üniversitenin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, geçen günlerde 66 aylık çocuklarla ilgili öğretim elemanlarıyla birlikte bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildiğini belirtti.

Özyaral, ilkokula başlamanın, çocuğun hayatında attığı önemli adımlardan biri olduğunu ve okulların, çocukların belirlenen kurallara uyum göstermeye başladıkları ilk yer olduğunu vurguladı.

Çocuğun okula başlamasında ''okul olgunluğu'' kavramının önemine işaret eden Özyaral, şunları kaydetti:

''Okul olgunluğu, çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal alanlarda yeterli gelişim göstermesi, okula gitmeye ve öğrenmeye hazır olmasıdır. Çocuk; hareketlerinin dengeli olması, koşması, kendini tehlikelerden koruması ile büyük motor gelişimini, kalem tutma becerisi, makas tutması, el manipülasyonu ile ince motor gelişimini tamamlamış olmalıdır. Zihinsel gelişim olarak, algılaması, dikkati, ses-harf algısı, kavram becerisi ile duygusal gelişim olarak, bağımsız olabilmeyi, hakkını savunabilmeyi, aile ögelerinden özellikle de anneden ayrılabilmeyi, sosyal gelişim olarak da sıraya girmeyi, kurallara uymayı, paylaşmayı yapabiliyor olmalıdır. Bütün bu 'gelişimsel yüzleri', çocuğun yaşının gelişim özelliklerini gösterir ve onun okul olgunluğuna ulaşmış olduğunu belirler.''

Açıklamada, ''okul olgunluğu'' testinin, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi'ndeki Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda yapıldığı bildirildi.