Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından biri olan ÖSYM’nin son yaşanan sınav skandallarının ardından yeniden yapılandırılması gündeme geldi.

İlişkili Haberler


Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü bugünkü köşe yazısında ÖSYM’nin üzerinden kamuya ait sınavların alınıp yeni kurulacak Devlet Sınav Merkezi’ne verilmesinin öngörüldüğünü yazdı.

YÖK’te ve devlette ağır basan görüşün, “Devlet Personel Dairesi’ne bağlı olarak kurulacak bir Devlet Sınav Merkezi’nin (DSM) kademeli olarak ÖSYM’nin yapmakta olduğu kamuya ait tüm sınavları yapar hale gelmesi” olduğunu anlatan Güçlü, bu merkezin kurucu partnerlerinden birinin de ÖSYM olacağını söyledi.

Konuyla ilgili ntvmsnbc’nin sorularını yanıtlayan Abbas Güçlü, “YÖK’ün bu yönde aldığı karar ÖSYM’nin özüne dönmesi. Kamuya ait sınavlar için devlet ayrı bir merkez kuracak ve bu merkez zaman içinde tüm kamu sınavlarını yapar hale gelecek” dedi.

Skandalın bir diğer boyutu ise güvenlik. ÖSYM’nin bundan sonra nasıl bir güvenlik önlemi alacağı tam bilinmiyor ancak sorunların korunması için güvenliğin arttırılacağı düşünülüyor.

Bu konuyla ilgili olarak da Güçlü, “Son kopya olaylarında dışarıdan görünmeyen kulaklıklar, kol saatleri, cep telefonları kullanıldı. ÖSYM’nin ya da DSM’nin görevi sınavları aynı zamanda korumak olmamalı. Bunun için kurumların içinde ayrı bir merkez oluşmalı ve onlar bu işlerle ilgilenmeli. Polisle bu sorunların üstesinden gelinmez.

Benim görüşüm ilerde parmak izi alınarak ya da göz taraması yapılarak veya herkesin tepesine bir kamera konularak sınavların yapılacağı yönünde. Zira kopyacılar teknolojiden bu ölçüde yararlanıyorsa, sınavı yapanlar da yararlanmalı ve en ufak bir şüpheye yer verdirtmemeli” yorumunu yaptı.