Acil tıp teknisyenlerine üst öğrenim müjdesi

Türk Sağlık-Sen: "Mahkeme, iş sağlığı ve güvenliği programının acil tıp teknisyenleri için mesleki bir üst öğrenim olmasına karar verdi" dedi.

Anadolu Ajansı 15.03.2011 - 14:28

Türk Sağlık-Sen, açtığı dava sonucunda mahkemenin acil tıp teknisyenleri için ''İş sağlığı ve güvenliği programının'' mesleki bir üst öğrenim olduğuna karar verdiğini bildirdi.       

Sendikadan yapılan açıklamada, Mersin'de görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi acil tıp teknisyeninin bitirdiği Çukurova Üniversitesi Karaisalı Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği ön lisans programının mesleki bir üst öğrenim sayılması için İl Sağlık Müdürlüğüne yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine, Türk Sağlık-Sen tarafından Mersin 1. İdare Mahkemesi'nde dava açıldığı anımsatıldı.        

Davayı görüşen mahkemenin iş sağlığı ve güvenliği programının acil tıp teknisyenleri için mesleki bir üst öğrenim olmasına karar verdiği bildirilen açıklamada, ''Mahkeme, davacının mezun olduğu üst öğrenim dikkate alınarak intibakının yapılmamasına yönelik işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verdi. İş sağlığı ve güvenliği programının üst öğrenim sayılmamasına yönelik işlemi iptal etti'' ifadesine yer verildi.        

Açıklamada, Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin konuyla ilgili ''Açtığımız dava sonucunda mahkeme acil tıp teknisyenleri için iş sağlığı ve güvenliği bölümünü mesleki bir üst öğrenim olduğuna karar verdi. Mersin 1. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı Sağlık Bakanlığı emsal karar olarak algılamalıdır. İdareler mahkemelerin üst öğrenimler konusunda verdiği kararları iyi değerlendirmeli ve sağlık çalışanlarını bu konuda mağdur etmekten vazgeçmelidirler. Sağlık çalışanlarını üst öğrenimleri bitirmeleri için teşvik etmelidirler'' değerlendirmesine de yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...