AK Parti döneminde tam 4,5 kat arttı!

Eğitim Sen: 2002-2003 eğitim-öğretim yılında bir öğrenci velisinin yaptığı eğitim harcaması ortalama 720 TL iken, AK Parti iktidarı döneminde bu rakam 3 bin 131 TL'ye yükseldi.

Haberler 13.09.2010 - 17:40

AK Parti döneminde tam 4,5 kat arttı!

KESK'e bağlı Sen'den yapılan açıklamaya göre; okulların açılmasına günler kala velileri acı bir telaşın sardığı belirtildi.

Eğitim alanına ilişkin 40 kalem ürün üzerinden hesaplama yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:       

''Öğrenci velileri, her eğitim-öğretim yılında olduğu gibi 2010-2011 eğitim-öğretim yılında da çocuklarının daha iyi eğitim alması için ekonomik fedakarlık yapacak, ilköğretimde çocuğu olan her veli, yıl boyunca ortalama 3 bin 131 TL harcama yapmak zorunda kalacaktır. Anayasanın 42. maddesinde 'ilköğretimde eğitim parasızdır' ifadesi yer almasına rağmen bir ilköğretim öğrenci velisinin bir yılda ortalama 3 bin 131 TL eğitim harcaması yapacak olması büyük bir çelişki olarak karşımıza çıkmaktadır.''        

Açıklamada, kayıt parasının bazı yerlerde 300 TL'ye yaklaştığı, bazı yerlerde ise bunun çok üzerinde rakamların söz konusu olduğu iddia edilerek, öğrenci velilerinin 8 ay boyunca da servis ücreti ödediği hatırlatıldı. Lise öğrencilerinin giyim ve ulaşım masraflarının bu rakamı daha da artırdığı kaydedilen araştırmada, şu ifadelere yer verildi:        

''Krizle birlikte emekçi ailelerin yaşadığı yoksulluğun daha da derinleşmesi milyonlarca öğrenci velisini eğitim harcamalarını karşılayamayacak hale getirmiştir. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında bir öğrenci velisinin yaptığı eğitim harcaması ortalama 720 TL iken aradan geçen 8 yıllık AKP iktidarı döneminde bu rakam ortalama 3 bin 131 TL'ye yükselmiş, başka bir ifadeyle velilerin cebinden yapılan eğitim harcamaları son 8 yıl içinde yaklaşık 4,5 kat artmıştır.''

Sayfa Yükleniyor...