Akademisyen ve öğrencilerden YÖK'e tepki

Yüksek Öğretim Kurulu'nun, Selçuk Üniversitesi'ne bağlı 3 fakülteyi yeni kurulan Konya Üniversitesi'ne bağlanmasına yönelik tavsiye kararının Milli Eğitim Bakanlığı'nın onaylaması üzerine Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri kararı protesto etti.

13.12.2011 - 16:59

YÖK'ün 30 Kasım 2011 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısında Selçuk Üniversitesi'ne bağlı Meram Tıp Fakültesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi'nin Konya Üniversitesi'ne bağlanması konusunda oy çokluğu ile tavsiye kararı alındı.

Karar Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafındanda onandı. Bakanlığın aldığı karar ardından  Selçuk Üniversitesi'nden ayrılması söz konusu olan 3 üniversitede eğitim gören öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan yaklaşık 500 kişi bugün Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde kararı protesto etti.

Ellerinde 'Üniversitemiz evimiz', 'Selçuk Üniversitesi bir markadır', 'Bizi üniversitemizden ayırmayın', 'Bölünmeye hayır' yazılı dövizler bulunan öğrenciler, 'Selçuk'a geldik, Selçuk ile gideriz', 'Bölünmeye hayır', 'Türküm, mutluyum Selçukluyum' diye slogan attı.

DHA'da yer alan habere göre; Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Botsalı, alınan kararın Selçuk Üniversitesi gibi köklü bir üniversiteye ciddi zarar vereceğini belirtti ve şunları söyledi:

"Hiçbir fizibilite ve planlama çalışması yapılmadan Selçuk Üniversitesi'nin lokomotifi konumundaki 3 fakültenin, Konya Üniversitesi'ne aktarılması kararı onaylanmamalıdır. Adı geçen ve Selçuk Üniversitesi'nin en köklü ve en büyük 3 fakültesinin üniversiteden koparılmaya çalışılması, fakültelere hem de Selçuk Üniversitesi'ne ciddi zararlar verecektir. Selçuk Üniversitesi uluslararası yayın indeksinde Türkiye sıralamasında 8'inci sıradadır. Bu sıralamaya en büyük katkı sağlayan Meram Tıp Fakültesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi'nin Konya Üniversitesi'ne bağlanmasıyla Türkiye sıralamasında oldukça gerileyecektir. Dolayısıyla dünya üniversiteleri arasında ilk 500'e girme hedefinde olan Selçuk Üniversitesi bu hedefinden 10-15 yıl geriye gidecektir.''

Konuşmanın ardından yine slogan atan öğrenciler ve öğretim üyeleri sessizce dağıtldı. 

1975 yılında kurulan Selçuk Üniversitesi'nde yaklaşık 78 bin öğrenci eğitim görürken, yaklaşık 5 bin akademisyen görev yapıyor. Üniversite'nin bünyesinde 23 fakülte, 2 tıp fakültesi hastanesi, 23 Meslek Yüksek Okulu, 7 Yüksek Okul, 5 Enstitü bulunuyor. Konya Üniversitesi'ne bağlanması planlanan 3 fakültede yaklaşık 14 bin öğrenci eğitim görürken 1000 öğretim elemanı da görev yapıyor. 3 Fakültenin Konya Üniversitesi'ne bağlanması kararının ise Bakanlar Kurulu tarafından verileceği belirtildi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...