'Akıl Oyunları', ders konusu oldu

İlköğretim öğrencileri, serbest etkinlik dersinde, 'Akıl Oyunları'nı öğrenerek, kendilerini geliştiriyorlar.

Haberler 13.10.2011 - 17:45

Özel İstikbal Koleji Müdürü Salim Aydın, okullarında uygulamaya koydukları ''Akıl Oyunları Dersi'' hakkında açıklamalarda bulundu.

Aydın, okul olarak geçen yıl Mayıs ayında bir alış veriş merkezinde sergiledikleri ''Akıl Oyunları'' gösterilerinin büyük ilgi gördüğünü ve Türkiye çapında yankı uyandırdığını belirterek, ''Bu sene İstikbal Koleji öğrencilerine akıl oyunları ders olarak veriliyor. Türkiye'de ilk defa bir okulda verilen bu ders sayesinde, öğrencilerimizin el becerileri ile birlikte, beyinsel fonksiyonları da gelişiyor'' dedi.

İstikbal Koleji Akıl Oyunları Koordinatörü Osman Metin de, Akıl Oyunları dersiyle ilgili bilgiler verdi. Metin, 1'inci sınıftan itibaren uygulanan Serbest Etkinlik dersinde, öğrencilerin vakitlerini istedikleri gibi geçirdiklerini, ancak Akıl Oyunları'nın ders olarak işlenmeye başlamasından bu yana öğrencilerin vakitlerini başka şeylerle geçirmek yerine, akıl oyunu oynamayı tercih ettiklerini bildirdi.

Metin, 1'inci, 2'nci ve 3'üncü sınıf öğrencilerine el ve kol koordinasyonuna yönelik, parçalardan küp oluşturma, yine parçalardan çeşitli nesneler yapma, 9 taş gibi oyunlar oynattıklarını, 4'üncü ve 5'inci sınıf öğrencilerine ise, go, sumo gibi stratejik oyunlar verdiklerini kaydetti.

Öğrencilere, Akıl Oyunları öğretmelerindeki amaçlarının, öğrencilerin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmak ve onların el ile beyin becerilerini geliştirmek olduğunu ifade eden Metin, şöyle devam etti:

''Öğrencilerimiz, bu oyunlar sayesinde boş vakitlerini iyi bir şekilde değerlendiriyorlar. Öğrenciler, akıl oyunlarına aşırı ilgi duyuyorlar. Oyunların öğrencilerde, kendine güven duygusunun gelişmesinde, paylaşma duygusunun artmasında, öğrencilerin kendini ifade edebilmesine ve dikkatlerini toplamasına çok ciddi faydaları olduğunu görüyoruz. Bu oyunlar, Amerika, Japonya, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde çocukların gelişimlerine yönelik çalışmalar olarak uzun zamandan beri yapılıyor. Bu oyunlar sayesinde öğrenciler, strateji geliştirme, sorun çözme ve planlama yapma gibi yeteneklerini geliştirerek, diğer derslerinde de başarılı oluyorlar.''

Bu arada, okulda öğrencilere verilen akıl oyunlarından, tahta parçaları birleştirerek küp elde etmeyi, bazı öğrenciler gözleri kapalı olarak yapabiliyor. Birinci ve ikinci sınıf öğrencileri ise, 1 santimetre yüksekliğinde, 3 santimetre genişliğinde ve 10 santimetre uzunluğunda tahta parçalarıyla gemi, uçak, araba ve ev yapabiliyorlar.

Sayfa Yükleniyor...