Schavan, "Almanya'da İslami Araştırmalar" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bu yıl içinde ilk kez bir üniversitede geniş çaplı İslam derslerinin başlatılmasının planlandığını, ancak üniversite konusunda henüz kesin karar verilmediğini belirtti. 

Üniversitelerde İslam derslerinin verilmesiyle ülkede yaşayan Müslümanların Alman toplumuna daha iyi uyum sağlamalarının hedeflendiğini ifade eden Schavan, böylece devlet üniversitelerinde din ve bilim adamları ile imamların yetiştirileceğini kaydetti. 

Almanya'da ilk aşamada 2 ya da 3 üniversitede İslam derslerinin başlatılmasının öngörüldüğünü belirten Schavan, Almanya'da yaklaşık 4 milyon Müslüman yaşadığını, bu nedenle üniversitelerde İslam merkezleri kurulmasının uyum için önemli bir sinyal olacağını söyledi. 

Almanya'da şimdiye kadar özellikle Münster Üniversitesinde pilot proje olarak çok az sayıda İslam öğretmeni yetiştiriliyor. Camilerde görev yapan imamların büyük bir bölümü Türkiye'den geldiği ve Almanca bilmediği için, üniversitelerde İslam derslerinin yaygınlaştırılması isteniyor. 

Alman Bilim Konseyi, bu yılın başında, üniversitelerde imamların yetiştirilmesi için İslam kürsüleri kurulmasını önermişti.