Anaokulu hazır, öğretmen yok

Sivas'ın Suşehri ilçesindeki bir köye 3 yıl önce devlet vatandaş işbirliğiyle yaptırılan anaokuluna henüz öğretmen ataması yapılmadığı için köydeki çocuklar okul öncesi eğitim alamıyor.

24.12.2010 - 14:44

İlçeye 26 kilometre uzaklıktaki Güngören köyünde 3 yıl önce devlet vatandaş işbirliğiyle ana sınıfı öğrencileri için ayrı bir okul yaptırıldı. Ancak ana sınıfına henüz öğretmen ataması yapılmadığı için, köydeki çocuklar okul öncesi eğitimi alamıyor.

Anaokulunun boş durmasının kendilerini çok üzdüğünü belirten köy muhtarı Muammer Yüksel, ''Binamız 2008 yılında devlet vatandaş işbirliğiyle yapılmıştır. Yaklaşık 3 yıldır öğretmen ataması yapılmasını bekliyoruz. Çocuklarımız evde boş duruyorlar. Binamız boş durarak harabe durumuna düşüyor. Boş kalmasını istemiyoruz. Devletimizin bir an önce öğretmen atamasını istiyoruz'' dedi.

Köyde genç nüfusun yoğun olduğunu bu nedenle her dönem öğrenci olacağını ifade eden Yüksel, ''Şu anda köyümüzde 36-72 aylık 14 çocuğumuz bulunmaktadır. Bunun geleceği de vardır. Genç kesim olduğundan ana sınıfının kapanması imkansızdır'' diye konuştu.

Köydeki ilköğretim okulunun açık olduğunu, burada 27 öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Yüksel, ana sınıfının da açılması durumunda köye ayrı bir canlılık geleceğini söyledi.

Güngören Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerinden Hüda Güney de, 6 yaşındaki kardeşinin evde kaldığını belirterek, ana sınıfının açılması durumunda birlikte okula gelmelerinin daha iyi olacağını ifade etti.

Köylüler de çocuklarının eğitimi için bir an önce öğretmen atanmasını istediler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...