'Atanamayanların duygularıyla oynamayın'

Atanamayan öğretmenlerin duyguları, iktidarla muhalefet arasında tartışma konusu oldu.

Anadolu Ajansı 16.12.2013 - 00:41

'Atanamayanların duygularıyla oynamayın'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının 2014 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

AK Parti hükümetlerinin, 2002'den beri eğitimi en öncelikli gündem maddesine haline getirdiğini söyleyen Avcı, bu önceliği politikalarının merkezine yerleştirdiğini kaydetti.

2002'den bu yana bütün bütçelerde eğitime ayrılan payın istikrarlı bir şekilde arttığını ifade eden Avcı, 2002'den bu yana da 408 bin 274 öğretmen atamasının yapıldığını söyledi.

Şubat 2014'de 10 bin, Ağustos 2014'de 40 bin olmak üzere 50 bin öğretmen alacaklarını belirten ve "Öğretmen adaylarının duygularıyla oynamak doğru mu?"diye sorulduğunu kaydeden Avcı, "Aynı şeyi ben de size söylüyorum. Atanamayan öğretmen adaylarının duygularıyla oynamak doğru değil. Oynamayın" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, bütçelerin soru-cevap bölümünde, soru sormak yerine, üzerinde "Bizim halimiz ne olacak Atanamayan öğretmenler", "12 yıldır atanamadım. Benim halim ne olacak" yazılı dövizleri gösterdi. AK Parti'li milletvekillerinin, "Basına göster" demesi üzerine Aslanoğlu, 300 bin kişinin ekmeğinin peşinde olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim, Dışişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, YÖK, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın 2014 yılı tasarıları kabul edildi.

Konuşma süresinin yetmeyen Avcı'nın "bilenler bilmeyenlere anlatsın" demesi de, Genel Kurul'da gülüşmelere yol açtı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...