Hizan İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemalletin Güngür, yapılan prefabrik yapıyla mezrada bulunan 42 öğrencinin artık mezradaki okula gittiğini ve öğrencilerin yaşadığı sıkıntının sona erdiğini söyledi.

Bitlis İl Özel İdaresi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla, Avlak mezrasına okul yapıldığını ifade eden Güngür, şöyle konuştu:

''Karbastı köyünün Avlak mezrası, konumu itibariyle hem Siirt hem de Bitlis illerinin sınırları arasında bulunuyordu. Bu mezrada tapulu arazi de yoktu. Bu nedenle bir karmaşa söz konusuydu. Fakat mezra yönetimde Bitlis'e bağlı olduğu için, mezraya okul yaptırmak Bitlis'in göreviydi. Çünkü bugüne kadar mezradaki öğrencilerin gidebileceği bir okul yoktu. En yakın okul Karbastı köyünde bulunuyordu. Öğrencilerimiz zor coğrafi koşullar ve kışın yaşanan sert iklim bakımından, okula giderken sıkıntı yaşıyordu. Çocukları yatılı okullara almak istiyorduk fakat bütün öğrencileri yatılı alamıyorduk.''

Bu sorun üzerine Bitlis İl Özel İdaresi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla Avlak mezrasına okul yapıldığını ve okulun hizmete girdiğini belirten Güngür, böylece öğrencilerin mezrada eğitimine devam edebildiğini bildirdi.

Yapılan prefabrik okulun 1 derslik ve 1 lojmandan oluştuğunu dile getiren Güngür, okulda 2 öğretmenin görev yaptığını, öğrencilerin bir kısmının sabah, bir kısmının ise öğleden sonra okula gittiğini kaydetti.

Öğrencilerin artık hiçbir sıkıntısının kalmadığını anlatan Güngür, ''Bu öğrencilerin bir kısmı önceden yatılı okula gidiyordu. Bu öğrenciler de artık evinden ayrılmadan eğitim alabilecek. Mezrada Cumhuriyet tarihinden bu yana ilk defa okul yapıldı'' dedi.

Bütün çocukların okullaşmasını istediklerini, kız veya erkek öğrencinin kendileri için fark etmediğini belirten Güngür, bunun için çaba gösterdiklerini söyledi.

Güngür, ''Girişimlerimizin sonucunda bu mezramız da okula kavuştu. Artık öğrenci ve veliler sıkıntı yaşamayacak. Bu mezrada okulun yapılması ve hizmete girmesinden dolayı çok mutlu olduk'' diye konuştu.