Aydın'a uçuş okulu kuruluyor

18 uçakla eğitim verilecek olan okulda yılda 200 pilot yetiştirilmesi hedefleniyor.

26.05.2011 - 16:53

Aydın'a uçuş okulu kuruluyor

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY'nin dünya çapındaki bir uçuş okulunu Aydın Çıldır Havaalanı çevresine kuracaklarını söyledi.       

Topçu, okulda 18 uçakla eğitim vereceklerini ve yılda 200 pilot yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.        

Topçu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile Jandarma arasında bir protokol imzalandığını, böylece okulun açılmasının önünde herhangi bir engelin kalmadığını vurgulayarak, ''En geç haziran ayında çalışmalara başlayacağız. Uçuş Akademisi ile ilgili her türlü yapının yapımına başlayacağız. Aydın'da bulunan üniversite ile de çok yakın ilişkimiz olacak. Çünkü, Uçuş Akademisindeki bazı eğitimleri Üniversite ile birlikte ortak vermeyi düşünüyoruz. Bunun için üniversite nezdinde girişimlerimiz olacak" dedi.

Eğitim uçaklarının havaalanına iniş kalkışında bir zorluk bulunmadığını belirten Topçu, ilk etapta dünya çapında bir uçuş okulunun Aydın'a kazandırılması ve Aydın patentli pilotların yetişmesinin kent için bir değer olacağını düşündüğünü ifade etti.       

AMERİKA İLE İŞBİRLİĞİ
Amerika'da bulunan bir okulla işbirliğine gideceklerinin altını çizen Topçu, uluslararası kimliği olan bir okul açacaklarını ifade ederek, ''Bu okul sadece THY'ye pilot yetiştirmeyecek, bölgede pilotlarını yetiştirmek isteyen tüm ülkelere açık olacak. Ücreti karşılığı eğitim almak isteyen herkese açık olacak'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...