Bakan Avcı: Hak kaybı olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS sonuçlarının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Hiçbir çocuğumuzun hak kaybı söz konusu olmayacaktır" dedi.

16.01.2014 - 14:41

Bakan Avcı: Hak kaybı olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ayrılırken gazetecilerin Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin SBS sonuçlarının yürütmesini durdurması kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

SBS'nin 8 Haziran 2013'de son defa yapıldığını anımsatan Avcı, 16 Temmuz'da CHP'li bir milletvekilinin sınavda 718 öğrencinin puanlarının yanlış hesaplandığı ve bunun da diğerlerini etkileyeceği iddiasıyla mahkemeye müracaat ettiğini belirtti.

MEB'in 1 Ağustos 2013'de mahkemeye cevabını gönderdiğini aktaran Avcı, şöyle konuştu:

"Olay neydi? 718 öğrencinin aslında Almanca ve Fransızca'dan sınava girdikleri halde İngilizce cevap anahtarıyla değerlendirmelerinden kaynaklanan bir yanlışlık vardı. Biz, sınav sonuçlarının açıklandığı gün bu yanlışlığı fark ettik ve hemen gerekli çalışmayı yaptık. O gün saat 17.00 itibarıyla 718 öğrencimizin doğru puanlarını sisteme girdik ve bunun istatistiksel olarak 1 milyon 120 bin öğrencimizin sıralamasında herhangi bir değişikliğe yol açmayacağı savıyla mahkemeye de bunu bildirdik. Dava ne zaman açılmış? 16 Temmuz'da. Nerede açılmış? Dün birçok televizyon kanalının ve bazı gazetelerin söylediği gibi Danıştay'da değil.

Bu bir Danıştay kararı değil, idare mahkemesinde. Hangi idare mahkemesinde Ankara 18. İdare Mahkemesinde. Biz ne zaman itirazımızı yapmışız mahkemeye, ne zaman görüşümüzü bildirmişiz? 1 Ağustos 2013'te. Temmuz geçmiş, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak'ın yarısı geçmiş, sömestr tatiline on gün kalmış, bu arada ne olmuş? 16 Eylül'de okullar açılmış, öğrenciler yerlerine yerleşmiş, dersler başlamış, SBS'yi kaldırıp yazılıları esas alan sınav düzeni gereğince öğrenciler yazılı sınavlarına girmişler, derslerini yapmışlar ve sömestr tatiline hazırlanıyorlar 1 milyon 120 bin öğrenci ve aileleri..."

'OKULLARIN 16 EYLÜL'DE AÇILACAĞI BİLİNİRKEN'
Bakan Avcı, yürütmeyi durdurma kararının, "gecikmesinde sakınca olan hallerde" verildiğine işaret ederek, "Gecikmesinde sakınca olan hallerde yürütme durdurulur ve idarenin buna göre tedbir alması istenir. Bunun süresi ne zamandır? Mahkeme Temmuz ayında açılmış. Okullar 16 Eylül'de açılıyor. 16 Eylül'de açılacağı da biliniyor. Eğer mahkeme gerçekten gecikmesinde sakınca olacak bir durum olduğu kanaatine varmış olsaydı Temmuz, Ağustos, Eylül ayında diyelim ki gerçekten sıralamayı etkileyecek bir durum varsa bunun tedbiri o tarihte alınabilirdi" diye konuştu.

Avcı, bu tarihlerde karar verilmediğini, bakanlığa ulaşan tarihle 15 Ocak 2014'de yürütmeyi durdurma kararının verildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak biz bir üst mahkemeye yani Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazımızı yapıyoruz. Her halükarda üst mahkemenin bunu hakkaniyetle değerlendireceğine inanmak durumundayız. Ama buradan çok açık, net olarak söylemek istiyorum. Çocuklarımız rahat olsun. Bu sınav sonucunda okullara yerleşmiş olan çocuklarımız rahat olsunlar, aileleri rahat olsun, velilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz endişe etmesinler. Hiçbir çocuğumuzun hak kaybı söz konusu olmamıştır, olmayacaktır. Hiçbir çocuğumuzun yerleştiği okuldan bir başka yere gönderilmesi gibi bir şey söz konusu değildir, bunlar çocuklarımızın tümü için kazanılmış haktır, bu haklarının en büyük savunucusu Milli Eğitim Bakanlığıdır. Dolayısıyla hiçbir çocuğumuzun bu süreçte zarar görmeyeceğini şimdiden söylüyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...