NTV

Bakan Dinçer'den arsa sözü

Eğitim

Van depreminin ardından bölgede okul yapmak isteyen hayırseverlere devletinin arsa temin edeceği sözünü veren Dinçer, "Bölgede eğitim 14 Kasım'dan sonra aksamadan devam edecek'' dedi.

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) genel konferansına katılmak üzere Paris'te bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, UNESCO toplantısı ve Van depremiyle ilgili olarak Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Van depreminin ardından bölgede eğitimin olumsuz etkilenmemesi için seferber olduklarını ifade eden Bakan Dinçer, ''alınacak önlemlerin ardından 14 Kasım'dan itibaren bölgede eğitimin aksamadan devam edeceğini'' söyledi.

Depremin, bölgedeki okullara etkisiyle ilgili bilgiler veren Bakan Dinçer, bölgede 446 okul bulunduğunu belirterek, depremin ardından bir okul binasının yıkıldığını, 16 okul binasının zarar gördüğünü bildirdi.

Bakan Dinçer, deprem felaketinden ölen öğretmen sayısınınsa 63 olduğunu söyledi.

Zarar gören okullarla ilgili çalışmaların derhal başlatıldığını ifade eden Dinçer, bölgeye 30 mühendis gönderilerek zarar gören okullarla ilgili inceleme ve araştırma yapıldığı ifade etti.

Bakan Dinçer, ''bölgedeki okul binalarının genelde depreme karşı iyi bir sınav verdiğini ve özellikle toplu konut idaresi tarafından yaptırılan okulların hiç bir sorun yaşamadığını'' söyledi.

UNESCO
UNESCO genel konferansının liderler forumunda dün bir konuşma yaptığını hatırlatan Dinçer, barışın sağlanmasında ve sürdürülebilir kalkınmada eğitimin rolünün özellikle bu forumda gündeme geldiğini söyledi.

Uluslararası örgütlerin belirledikleri stratejilerin, ulusal düzeyde gerektiği şekilde uygulanmasının önemine dikkati çeken Dinçer, bu konuda Türkiye'nin başarılı bir sınav verdiğini söyledi.

Türkiye'nin de hedef olduğu terörün barışı tehdit ettiğini hatırlatan Bakan Dinçer, terörle mücadele ve barışın sağlanmasında eğitimin önemli rol oynadığı vurguladı.

Türkiye'de eğitimin kalitesi ve niteliğini artırmaya, ayrıca herkes için eğitim parolasıyla fırsat eşitliği konusuna öncelik verdiklerini ifade eden Dinçer, son yıllarda özellikle kız çocuklarının ilk ve orta dereceli eğitime daha fazla katılması konusunda önemli başarı sağlandığını ifade etti.

Bakan Dinçer, bir soru üzerine verdiği yanıtta, vakıf üniversitelerinin hem arzın karşılanmasında hem de yaptıkları yeniliklerle öncülük rolü üstlenerek devlet üniversitelerine önemli katkılar yaptığının altını çizdi.