Bakanlıktan üniversitelere 'bilimsel' destek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK aracılığıyla üniversitelerdeki bilimsel çalışmaların sanayiyle buluşmasını sağlamak amacıyla 10 yıl boyunca teknoloji transfer ofislerine 1’er milyon lira destek verecek.

Bakanlıktan üniversitelere 'bilimsel' destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK aracılığıyla, üniversitelerdeki bilimsel çalışmaların sanayiyle buluşmasını sağlamak amacıyla 10 yıl boyunca teknoloji transfer ofislerine 1'er milyon lira destek vereceklerini bildirdi.

TÜBİTAK Başkanlık Binası'nda düzenlenen "1513 Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) Destek Programı" imza töreninin açılışında konuşan Bakan Ergün, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında en kritik rol oynayacak kurumların başındaüniversitelerin geldiğini belirtti. Ergün, "Üniversitelerimiz, bir yandan kendileri dünya sıralamalarında üst sıralara tırmanırken diğer yandan hayata ait diğer tüm alanların da yükselmesine zemin hazırlayacaklar" dedi.

Türkiye'deki üniversitelerin sayısını ve etkinliğini artırmaya büyük önem verdiklerini dile getiren Ergün, "Ancak daha da önemlisi mevcut üniversitelerimizin niteliklerini, kapasitelerini artırmak için de yoğun bir gayret gösteriyoruz. Ben bu açıdan, Bakanlığımızın hem üniversiteye hem de sanayiye bakan yeni yüzünü hepimiz çok önemsemeliyiz" diye konuştu.

Bakan Ergün, üniversitelerin nitelik olarak gelişmesinin doğrudan yansıyacağı alanın sanayi alanı olduğuna dikkati çekerek, üniversitelerin, yetiştirdikleri kalifiye elemanlar ve girişimci bireyler sayesinde, ekonomik hayatta belirleyici olacaklarını söyledi.

Üniversitelerde, daha fazla araştırmalar yapılmasını, daha fazla bilgi üretilmesini sağlamanın önemine değinen Ergün, ancak bu akademik çalışmaların kütüphane raflarında kalmasını, sadece diğer akademisyenlerin zaman zaman baktıkları bir referans haline dönüşmesini doğru bulmadıklarını kaydetti. Üretilen bilginin teknolojik, yenilikçi, yüksek katma değerli ürün ve üretim sistemlerine dönüşmesinin sağlanması gerektiğini dile getiren Ergün, "Yani üniversite-sanayi işbirliğini tesis etmemiz gerekiyor. Üniversite-sanayi işbirliğinin en önemli platformlarından biri olan teknoparklarla ilgili çok önemli gelişmeler yaşıyoruz. Bugün ülkemizde 34 tanesi faal olmak üzere 49 teknoloji geliştirme bölgesi kuruldu" dedi.

Bakan Ergün, bugün gerçekleştiren destek programıyla üniversite-sanayi işbirliği alanında çok önemli bir adım daha atıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"TÜBİTAK aracılığıyla, üniversitelerdeki bilimsel çalışmaların sanayiyle buluşmasını sağlamak amacıyla 10 yıl boyunca teknoloji transfer ofislerine 1'er milyon lira destek vereceğiz. 10 yıl boyunca bu destek sürecek. Ancak her yıl teknoloji transfer ofislerinin performansına bakacağız. önümüzdeki yıl da 10 TTO daha destekleyeceğiz. Belki de ilerde desteğe ihtiyaçları kalmayacak."

TTO DESTEK PROGRAMINA 39 ÜNİVERSİTEDEN PROJE BAŞVURUSU GELDİ
Destek programına 39 üniversiteden proje başvurusu geldiğini kaydeden Ergün, bu başvuruların, teknoloji transfer ofisinin deneyimi, yetkinliği, personel yapısı, projenin hedefleri, çıktıları ve iş planı gibi kıstaslara göre değerlendirdiklerini anlattı.

Bu yıl, Boğaziçi, Ege, Gazi, Hacettepe, Koç, ODTÜ, Özyeğin, Sabancı, Selçuk ve Yıldız Teknik üniversitelerindeki teknoloji transfer ofislerini destekleyeceklerini ifade eden Ergün, üniversite bünyesinde çok değerli çalışmaların, araştırmaların yapıldığını söyledi.  Listeye öğretim üyesi 50'nin altında olan üniversiteler dahil edilmedi.Ergün, bu çalışmaların sanayiciyle buluşmasının, ürüne dönüşmesinin önünde bazı engellerin olduğuna işaret ederek, akademisyenlerin performans kriterleri içinde bilimsel yayına fazla önem atfettiklerini, patent ve sanayi ile işbirliği gibi konularla fazlaca ilgilenmediklerini ancak söz konusu ofislerin bu konuda onları motive edeceklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...