Başörtülü öğretmenler seminere alınmadı

Konya'nın Akşehir ilçesinde seçim öncesi öğretmenlere yönelik düzenlenen eğitim seminerinde ilçe seçim kurulu başkanının başörtülü oldukları için bazı öğretmenleri salondan dışarıya çıkardığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.06.2011 - 14:37

Avukat Müşir Deliduman, Konya Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü Akşehir ilçesi Kültür Merkezi'nde seçime yönelik bir seminer düzenlendiğini söyledi.        

İlçe Seçim Kurulu Başkanı D.E.'nin seminere bir saat geç kaldığını ve kamusal alanda başörtülü kadınların bulunamayacağını belirterek öğretmenleri dışarıya çıkardığını savunan Deliduman, ayrıca öğretmenlere yönelik hakaretlerde de bulunulduğunu kaydetti.        

Deliduman, bireysel olarak D.E. hakkında ''görevi kötüye kullanma'', ''hakaret'', ''kadına karşı ayrımcılık'' suçlamasıyla Konya Adalet Komisyonu Başkanlığına suç duyurusunda bulunduğunu dile getirdi.
        
''KANUNU UYGULADIM''
İlçe Seçim Kurulu Başkanı D.E., Kamu Çalışanlarının Kılık Kıyafet Yönetmeliği ve Yüksek Seçim Kurulunun aldığı karar ile gönderdiği genelgeler doğrultusunda sandık kurulunda görev yapan kişilerin kurallara uymak zorunda olduğunu ifade etti.        

Salona girdiğinde 5 kişinin türbanlı olduğunu görünce yönetmelik gereği uygun giyinmelerini ya da salonu terk etmelerini isteyince provokatör amaçlı olduğunu düşündüğü 50 kişinin kendisine tepki gösterdiğini anlatan D.E, ''Kanunu uyguladım. Ancak bağırdılar. Susmalarını istedim, bu konunun benimle ilgili olmadığı uyarısında bulundum. Kendilerine ilçe seçim kurulunun görevini yapmasına engel oldukları hatırlatıldı. 2 kişi salonu terk etti. 3 kişi ise başörtülerini çıkarttı'' diyerek kendini savundu.

Sayfa Yükleniyor...