'Ben istifa ettim; o da etsin'

Eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, ÖSYM Başkanı Demir'in istifa etmesini istedi.

15.04.2011 - 09:25

'Ben istifa ettim; o da etsin'

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili savunmalarının birçok kesimi tatmin etmemesi, ardından da yazdığı mektupta 'şifre var ama sehven' itirafını yapmasına eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'dan tepki geldi:

"En ufak bir koku olduğunda, bu bırakın 1.7 milyon adayı çok az kişiyi ilgilendirse bile sınav iptal edilmelidir."

Demir'in, 1 milyon 700 bin öğrencinin girdiği YGS'de şifreleme yapıldığı iddiasına açıklık getirmek için öğrencilere gönderdiği mektupta, itiraf gibi ifadeler yer aldı. Demir, mektupta, "Her soru için rastgele verilmesi gereken değerler, sehven sıralı olarak verildiğinden oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin, doğru cevap olması durumu ortaya çıkmıştır" dedi.

Vatan gazetesinin haberine göre; Demir'in bu açıklamalarını Yarımağan şu sözlerle değerlendirdi:

"Bu durumun böyle olduğunu kripto uzmanları matematikçiler şifre iddiaları ortaya çıktığından beri söylüyor. Şimdi ÖSYM başkanı kafaları daha da karıştırdı. Bir çok şeyi hayretle izliyorum. Siyasiler olaya müdahil, hepsi tatmin olduk açıklaması yapıyor. Bu iş bu kadar siyasi olmamalı. Hata yapıldığı ortada. Yazılan mektupta bu hatanın sonucu yok. Kimse yararlı çıkmadı deniyor ama bir mod medyan olayı var. Mod medyan doğru yanıtı bulmanın şartı. Sınavdan önce mod-medyan ortalarda dolaştı, bunu bilen sınavda öncelik verdi. Mod medyanın ne anlama geldiğini bilenler fark yarattı ve ortaya böyle çıktı. Bu nedenle sınavın iptal edilmesi gerekir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...