Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

Kahramanmaraş Valiliği tarafından başlatılan proje, 919 eğitim kurumu ve 116 bin öğrenciyle Türkiye'nin yerel ölçekte uygulanan en büyük projeleri arasında yer alıyor.

Anadolu Ajansı 30.11.2011 - 16:03

Bilinçli aile; başarılı öğrenci demek!

'Bilinçli aile, başarılı öğrenci' projesinin amacı; ailelerin öğrencilerini ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmelerini sağlamak.

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Kahramanmaraş'ta öğrencileri daha iyi şartlarda yetiştirmek, onları hayatta başarılı kılmak ve Kahramanmaraş'ın geleceğini daha yönlendirmek amacıyla gayret gösterdiklerini söyledi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yeni projeler yaparak eğitim alanında sinerji oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Kocatepe, veli ile öğrencileri motive etmek için ''Bilinçli aile, başarılı öğrenci'' projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

''Amacımız sadece proje yapmak değil, Kahramanmaraş'ta ailelerimizin öğrencilerini, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek amacıyla bir farkındalık yaratmaktır'' diyen Kocatepe, bilinçli yetişmek için okul, öğrenci ve veli işbirliğini sağlayarak çocukların gelecekle ilgili çalışmalarının sağlıklı bir ortama kavuşturulmasını istediklerini dile getirdi.

Okuldaki eğitim ortamının eve taşınmasının önemine değinen Kocatepe, şöyle konuştu:

''Amacımız okul, aile ve öğrenci işbirliğini sağlayarak çocuklarımızın okulda aldıkları bilgileri ve eğitimi evde pekiştirerek bütünleştirerek orada da devam ettirmelerini sağlamaktır. Okuldaki eğitim öğretim ortamının evdeki eğitim ortamından tamamen kopuk olması maalesef eğitim öğretimi olumsuz etkilemektedir. Bu durum ise çocukların yeterli bilgiyle donatılmasında kopukluklar meydana getiriyor ve biz bunu önlemeye çalışıyoruz. Okuldaki eğitim ortamının evde de devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ailelerimize çok önemli görevler düşüyor. Ailelerin ümidi ülkemizin ümidi ve geleceğidir. Ailelerin bu bilinç konusunda bazı eksiklikleri olabiliyor. İşte bu projeyle bunu gidermeye çalışıyoruz.''

Eğitimde başarılı illeri incelediklerini ve yaptıkları çalışmada ailelerin öğrenciler üzerindeki bilinçli davranışın eğitime etkilerini gözlemlediklerine dikkati çeken Kocatepe, ''Kahramanmaraş olarak bir farkındalık ortaya çıkartılıp fikir birliği ile ortak bir kararla hareket etmemizde çok büyük fayda var. Eğitimdeki başarıyı yakalayabilmek için tüm sektörlerin desteğini almaya çalışacağız. 'Bunun için üzerimize düşen görev neyse hazırız' dememiz lazım. Basının eğitime katkısı çok önemli. Basının bu konudaki katkısı, ailelerin bu mesajları algılaması açısından çok önemlidir. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmenin yarışı içinde olmalıyız ve aileler olarak bu yarışa mutlaka katılmamız gerekmektedir'' diye konuştu.

Türkiye'nin geçmişe göre çok daha iyi konumda olduğunu savunan Kocatepe, sözlerini şöyle tamamladı:

''Ülkemiz artık çevresine borç veren bir ülke konumuna geldi. Maddi anlamda yardıma muhtaç ülkelere uçak dolusu para gönderebilen bir ülkedir. Bu bizim için bir gurur kaynağıdır. Sözü dinlenen sözüne itibar edilen bir ülke olduk. Neden? Bu sosyal, ekonomik, kültürel ve her alandaki gelişmenin bir nedenidir. Biz bundan daha iyi olmayı düşünüyoruz. Dünyanın en iyisi olmayı hedefliyoruz. Hedefler bu kadar yüksekken gelecekte söz sahibi olacak çocuklarımızı çok iyi yetiştirmek zorundayız. Dünyanın en iyisi olmak için geleceğe bir borcumuz var.''

116 BİN AİLEYİ KAPSIYOR  
İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas, projenin 919 eğitim kurumu, 116 bin öğrenci ve 116 bin aileyi kapsadığını, Türkiye'nin yerel ölçekte uygulanan en büyük projeleri arasında yer aldığını ifade etti.

Nas, projenin Türkiye'de yer ölçek ve imkanlarda uygulanan en büyük projelerden biri olduğunu kaydetti.

Kahramanmaraş halkının yüksek oranda destek vermesi beklenen projenin finansmanı da yerel kaynaklar tarafından sağlanıyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...