Bu iddia ortalığı karıştırdı!

Bursa'da bir lisede, salon başkanının sınavın başlamasından 10 dakika sonra yanlışlık olduğu gerekçesiyle kitapçıkları toplayıp yeniden dağıttığı öne sürüldü.

14.04.2010 - 14:50

Bu iddia ortalığı karıştırdı!

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesindeki bir Yükseköğretime Geçiş Sınav (YGS) merkezinde, sınavın başlamasından yaklaşık 10 dakika sonra salon başkanının, yanlışlık yapıldığı gerekçesiyle soru kitapçıklarını toplayıp, yeniden dağıttığı, bu durumun vakit kaybına yol açarak, öğrencileri mağdur ettiği iddia edildi.

Olay Şehit Öğretmen Kubilay Lisesi'nde gerçekleşti. Salon başkanı, bazı öğrencilerin itirazına rağmen soru kitapçıklarındaki cevapları silmelerine, zaman kaybı olmaması gerekçesiyle izin vermedi.

ÖSYM BAŞKANLIĞI'NA ŞİKAYET EDİLDİ
Mağdur olduklarını söyleyen adaylardan Gamze Demir, salon başkanı ve gözetmeni hakkındaki şikayet dilekçesini, ÖSYM Başkanlığı'na iletilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim etti.

Demir, şunları söyledi:

''Sınavda 9-10 soru çözdükten sonra salon başkanı, yanlış dağıttığını söyleyerek soru kitapçıklarını toplamaya başladı. Ben en azından kitapçıklardaki cevaplarımızı silmemiz için zaman vermelerini istememe rağmen susmamı söyleyerek bunu kabul etmedi.

Başkasının cevapladığı sorular benim önüme geldi, benim cevapladıklarım da başkalarının önüne... Hem cevap anahtarını sildiğim hem de sorulara tekrar baktığım için zaman kaybı yaşadım.
Sınava böyle başlamak moralimi çok bozdu, hatta sınavdan çıkmayı bile düşündüm."

SORU GEÇERSİZ SAYILABİLİR
Demir'in dershanedeki rehber öğretmeni Meral Garip de ''Eğer öğrenciler cevap anahtarını iyi silemediyse ve soru kitapçığı değiştiği için farklı bir seçeneği işaretlediyse, cevap anahtarlarının okunması sırasında aynı soruda iki seçenek işaretlenmiş gibi algılanıp sorunun geçersiz sayılma riski de var'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...