Bu kez LYS'nin iptali için dava açıldı

Avukat Şağban, Edirneli öğrenciler B.E. ve M.A. adına yapılacak olan LYS'nin iptal edilmesi için dava açtı.

31.05.2011 - 15:19

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) şifre iddialarının ardından Konyalı öğrenci M.A.O. adına YGS'nin iptal edilmesi için Ankara 7. İdare Mahkamesi'ne dava açan Avukat Ahmet Gürol Şağban, bu kez de Edirneli öğrenciler B.E. ve M.A. adına yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) iptal edilmesi için Danıştay'a dava açtı.

Şağban, dava için Danıştay ilgili Daire Başkanlığı'na gönderilmek üzere Konya Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu söyledi.

İptal gerekçesini ise şu sözlerle anlattı:

"18-19-25-26 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı ile ilgili adaya özgü kitapçık uygulamasına ilişkin düzenleyici işlemin ilgili hükmü ile puanların hesaplamasında 27 Mart 2011 tarihinde yapılan YGS sonuçlarının etki etmesine ilişkin düzenleyici işlemin yani 2011 YGS Sınav Sonucu'nun 2011 LYS sınav sonuçlarına yüzde 40 oranında etki edeceğine ilişkin düzenleyici işlem ile 2011 YGS sınavında en az 180 puan alan adayın LYS'ye katılmaya hak kazanacağına ilişkin düzenleyici işlem hükmünün öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptaline ilişkin Danıştay'a dava açtık.''

"BİNLERCE ADAYIN İTİRAZLARI NETİCELENMEDİ"
YGS sonuçlarına yapılan itirazları hatırlatan Şağban, Danıştay'a yaptıkları başvurunun sadece şifre iddialarına dayanmadığını söyledi.

Şağban, "2011 YGS Sınavı'nın 6 bin 114 sayılı ÖSYM Kanunu'nun 7. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen güvenilirlik, gizlilik, tarafsızlık, bilimsellik ve fırsat eşitliği ilkelerine aykırı bir sınav olmasıdır. Bu sınava 70 binin üzerinde aday itiraz etmiştir. Bu itirazların neticesinde ÖSYM'nin resmi açıklamasına göre 2 bin 500 adayın puanı yükseltilmiştir. Henüz binlerce adayın itirazları neticelenmedi. Düşük puan alan adayların puanları yükseltkildiğine göre, yüksek puan alıp da gerçekte düşük puan alan adaylar da mutlaka olabilir. Bunlara ilişkin hiçbir incemele yapılmamıştır. ÖSYM Başkanı da bu konudaki açıklamasında 'Biz o tür adayları rastgele inceliyoruz' diye açıklama yapmıştır. Böyle bir inceleme doğru ve sağlıklı bir netieceye ulaşmak imkansızdır" dedi.

DHA'nın haberine göre; cezaevlerinde tekrarlanan Fen Bilimleri testininde 6111 sayılı kanunun 7. maddesinin 3. fıkrasına göre açıkca aykırılık oluşturduğunu savunan Şağban, "Bu sınav tekrarlanmış ancak, adayların puan ve sıralamalarda değişiklik meydana gelmemiştir. Yine 2 bin 500 adayın puanı yükseltilmiş standart sapma değiştiği halde tüm adayların sıralama ve puanları değişmemiştir. Bu nedenle 2011 LYS'ye, 2011 YGS Sınavı'nın etki edeceğine ilişkin düzenleyici işlem de açıkça hukuka aykırı hale gelmiştir" diye konuştu.

2011 YGS sınavı'nın şifre iddaları nedeniyle iptali gündeme gelmiş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma ardından takipsizlik kararı vermiş ve Ankara 7'inci İdare Mahkemesi de savcılık soruşturmasına göre yürütmeyi durdurma istemini reddetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...