'Bu kitap derhal toplatılmalı'

İzmir’de Milli Eğitim müdürlüğünün okullara gönderdiği hikaye kitabı din dersi niteliğinde; yavru ördek yüzebildiği için çok mutlu oldu ve sonra Allah’a da şükretti...

Haberler 28.10.2010 - 16:58

'Bu kitap derhal toplatılmalı'

Birgün gazetesinin haberine göre; İzmir İl Milli Müdürlüğü, okullara, ana sınıflarında okutulması için hikaye kitabı gönderdi.

Komisyon tarafından incelenen "Vak Vak Ördek" adlı sesli kitapta 9 defa "Allah" kelimesinin geçmesi dikkatleri çekti. Kitabın başında "Korkulacak bir şey yok Allah sizi kolayca yüzebilecek şekilde yarattı" deniliyor.

"ALLAHIN İZNİYLE YÜZECEKSİNİZ"
İşte o hikaye kitabından bir bölüm:

“…Anne ördek yavrularına gölde yüzen ördekleri gösterdi. Yavru ördekler, çok şaşırmışlardı. Anne ördek: Allahın izni ile yakında siz de öyle yüzeceksiniz,  dedi. Yavrulardan biri: ama anne ben çok korkuyorum, dedi. Annesi de korkulacak bir şey yok yavrum, Allah sizi kolayca yüzebilecek şekilde yarattı, dedi.

…. Yavru ördek yüzebildiği için çok mutlu oldu ve sonra Allah’a da şükretti.
… Anne ördek: Çocuklar! Allah’ın izni ile vücudumdaki hava kesecikleri ile çok rahat dalabiliyorum.
…Yavru ördekler hemen göle daldılar ve sonra da hep birlikte Allah’a şükrettiler”

EĞİTİM-SEN'LİLER TEPKİLİ: "BİLİNÇLİ HAZIRLANDI"
Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Abdullah Tunalı, "Bu kitap eğitim bilimine aykırı, yaş düzeyinin çok çok üzerinde okul öncesi eğitimde din eğitiminin yerleştirilmesi için hazırlanan bir kitaptır" dedi.

Okul öncesi eğitim yaşı olan 4-6 yaş grubunda soyut düşünme yeteneği henüz gelişmediğini belirten Tunalı, kitaba ilişkin şunları söyledi:

"Uzmanlar bu yaş grubunda soyut kavramların ve özellikle dini konuların ve eğitiminin öğretilmesini sakıncalı bulmakta ve tüm okul öncesi eğitim müfredatı da bu bilimsel gerçekliğe göre hazırlanmaktadır.

Bu kitap bu bilimsel gerçeği yok sayan bir yaklaşımla okul öncesi yaş grubunda din eğitimine başlamak için bilinçli hazırlanmıştır.

ISRARLA VURGULANIYOR
Ördek ailesinin hikâyesi Allah’ın izniyle başlayıp Allah’a şükürle bitmekte yüzme, suya dalıp balık yakalayabilme ve uçma yeteneklerinin Allah’ın izniyle olduğu her sayfada ısrarla vurgulanıyor.  Yaradılış Teorisi'nin temel yaklaşımı okul öncesi yaş grubuna empoze edilmek isteniyor.

"KİTAP DERHAL TOPLATILMALI"
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kitabı inceleyen ve 'okutulması uygundur' diyen komisyonu, nasıl oluşturulduğunu, üyelerinin kimler olduğunu ve uzmanlıklarını açıklamalı ve komisyon hakkında gerekli yasal işlemleri başlatmalı ve bu kitapları derhal toplatmalıdır."

Sayfa Yükleniyor...