Bu okullara gitmek cesaret ister

Eğitimi yaygınlaştırmak için dünya çapında mücadeleler yürütülüyor. Bu çalışmalara rağmen bazı bölgelerde eğitime ulaşılması oldukça zor.

Haberler 04.08.2015 - 03:06

Bu okullara gitmek cesaret ister

Bazı okullara altyapı yetersizliği, savaş, oldukça uzun yollar gibi sebeplerden ulaşmak oldukça zor. Buna rağmen eğitimden mahrum kalmak istemeyen öğrenciler zorlu bir mücadele veriyorlar.

İşte dünyanın ulaşılması en zor okulları:

FİLİPİNLER

Filipinler’in Rizal bölgesindeki bu okul sıkça su baskını problemiyle uğraşıyor. Eski çöp atım arazisine yapılan okulun su tahliye sistemi olmaması nedeniyle su baskınları yaşanıyor. Öğretmenler okula ulaşım için sandalyelerden köprü yapıyor.

ENDONEZYA

Endonezya’nın Banten köyünde okula ulaşmak için 2001 yapılan bu köprü 2012’de sel nedeniyle yıkıldı. Yıkılan köprü, öğrencilerle okulları arasındaki tek bağlantı ve geçmek zorundalar.

ÇİN

Çin’in Bijie şehrindeki Banpo ilköğretim okuluna, bazı bölgelerden ulaşım oldukça zor. Gengguan köyünden okula ulaşmak için öğrencilerin dik uçurumu geçmeleri gerekiyor. 40 yıl önce uçurum kazılarak açılan yol, köyden okula gitmek için tek seçenek.

KOSOVA

Bu fotoğraf 2012’de çekildi. Donmuş olan Batllava Gölü öğrencilerin okula gitmesi için tek yol. Kötü hava koşulları da ulaşımı oldukça zorlaştırıyor.

UNICEF’e göre Kosova’da eğitim özellikle kızlar için güvenlik sorunu teşkil ediyor. Okullar genellikle yerleşim yerlerinden çok uzak bu da öğrencilerin okula gitmek için kilometrelerce yürümesi anlamına geliyor.

HİNDİSTAN

Muson yağmurlarının oldukça fazla etkilediği Hindistan’da öğrenciler sel baskınının ardından sınıflarını başka bölgelere taşımak zorunda kalıyorlar. Bassi Kalan adlı köyde bu durum sıkça meydana geliyor.

Hindistanlılar köprü altlarını bile dershane olarak kullansalar da dünyadaki en büyük okuma-yazma bilmeyen nüfus oranına sahipler. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı UNICEF kayıtlarına göre okuma yazma bilmiyor.

AFGANİSTAN

Bu resimde Ahmadank köyünde bir Afgan çocuğu, Amerikan askerinin yanından bisikletiyle geçerek gidiyor. Tarih, 12 Ekin 2009.

UNICEF’e göre Afganistan’da yetişkinlerin okur-yazarlık oranı sadece yüzde 39.

ÇİN

Çin’in Zhang Jiawan kasabasında öğrenciler okula ulaşmak için kilometrelerce merdiven tırmanıyor. İlkokuldakiler dahil kasabanın tüm öğrencileri bölgedeki tek okula gitmek için hiçbir güvenlik önleminin bulunmadığı merdivenleri kullanmak zorunda.

Sayfa Yükleniyor...