NTV

Bu sorunun iki doğru cevabı var

Eğitim
Bu sorunun iki doğru cevabı var

YGS'de Matematik testinde 20. soruda iki doğru cevap yer alınca ÖSYM inceleme başlattı. En geç bir hafta içinde sorunun iptal edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

1 milyon 500 bin öğrencinin yarıştığı YGS'de Matematik testinin 20. sorusunun hatalı olduğu gazetelerde yer aldı. Uzmanlar, cevap şıklarından B ve C'nin doğru olduğunu açıkladı.

Bu haberler üzerine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, soruyla ilgili konuştu.

Yarımağan, Matematik testinin 20. sorusunda iki doğru şık olduğu iddialarının değerlendirileceğini belirtti.

Konuyla ilgili basında çıkan haberlerin ve ÖSYM'ye yapılacak bireysel başvuruların birlikte ele alınacağını söyleyen Yarımağan, ''Biz soruyu hocalarımıza, uzmanlara inceletiriz, ondan sonra kararımızı veririz'' dedi.

Sorunun iptal edilip edilmeyeceği konusunun, değerlendirme işlemleri henüz yapılmadığı için şu anda çok acil olmadığını ifade eden Yarımağan, ''En geç bir haftada karar veririz'' diye konuştu.

Yarımağan, dün gerçekleştirilen YGS ile ilgili evrakın sınav merkezlerinden ÖSYM'ye gelmeye devam ettiğini belirtti. Sınav evrakının çoğunun geldiğini kaydeden Yarımağan, evrakın ÖSYM'de toplanmasının yarın sabaha kadar sürebileceğini, daha sonra kutuların açılarak değerlendirme işlemlerinin başlayacağını anlattı.