Bu soruyu çözene tüm malvarlığını verecek

Samsun’da bir emekli matematik öğretmeni, hazırladığı matematik sorusunu doğru çözüp 19 Mayıs’a kadar kendisine ulaştıran kişiye tüm malvarlığını vereceğini açıkladı.

Haberler - DHA 20.03.2017 - 15:42 | Son Güncelleme : 20.03.2017 - 17:23

Bu soruyu çözene tüm malvarlığını verecek

Samsun'da 59 yaşındaki emekli matematik öğretmeni Aydın Cerit, Türk malı yerli hesap makinesi yapılmasını sağlamak ve özellikle asal sayılar üzerine yaptığı çalışmalara dikkat çekmek için bir matematik sorusu hazırladı.

Cerit, soruyu çözüp 19 Mayıs 2017 saat 18.00'a kadar Samsun Öğretmenevi'ne gelip kendisine ulaştıran ilk kişiye bir ev, bir dükkan ve bankadaki bir miktar parasını vereceğini açıkladı.

Yıllardır sayılar üzerine çalışmalar yaptığını anlatan Cerit, "Bu soruyu bilgisayarların dahi çözeceğini düşünmüyorum. Sorunun doğru cevabını belirlediğim tarih ve saate kadar bana ulaştıran ilk kişiye tüm malvarlığımı vermeyi taahhüt ediyorum. Bunlar evim, dükkanım ve bankada bir otomobil alacak kadar miktardaki para” dedi.

Cerit, daha öncede hazırladığı iki matematik sorusunu çözen ilk kişiye 93 ay süresince emekli maaşını vereceğini vaat etmişti.

Sorunun birini çözen hiçkimse olmazken, diğer soruyu çözen bir kişi ise ödülü kabul etmemişti.

Sayfa Yükleniyor...