Bu yıl 26 bin 374 öğrenci İÜ'lü olacak

Dünyanın ilk 500'ü arasında yer alan İstanbul Üniversitesi'ne (İÜ) bu yıl 26 bin 374 yeni öğrenci kayıt yaptıracak.

24.07.2011 - 15:26

Bu yıl 26 bin 374 öğrenci İÜ'lü olacak

İstanbul Üniversitesinden yapılan açıklamada, Avrupa'da kurulan ilk 10 üniversiteden biri olan ve dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına giren tek Türk üniversitesi İÜ'nün, 20 fakülte, 3 yüksek okul, 5 meslek yüksek okulu, 16 enstitü, rektörlüğe bağlı 3 bölüm, 59 uygulama ve araştırma merkezi ile hizmet verdiği bildirildi.

İÜ'de, 1600 profesör, 500 doçent, 800 yardımcı doçent, 2 bin 400 öğretim üyesinin de aralarında bulunduğu 5 bin 300 öğretim elemanının yanı sıra 7 bin idari personelin görev yaptığı belirtildi.

Geçen yıl 12 bin aday öğrenciyle yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 46'sının öğretim kadrosu ve eğitim kalitesi, yüzde 25'inin bilimsel başarıları, yüzde 16'sının tarihi geçmişi, yüzde 11'inin yurt ve burs olanakları, yüzde 2'sinin de sağlık, spor ve sosyal etkinlikler gibi başka nedenlerle İÜ'ye tercih ettiği kaydedildi.

Üniversite bünyesinde, Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre nitelikli insan gücünün arttırılması ve bilgi birikiminin genç nesillere aktarılması amacıyla, 2011 yılı içerisinde Açık ve Uzaktan Eğitim, Sağlık Bilimleri ve Hemşirelik fakülteleri kurulduğu açıklandı.

Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinin amacının ön lisans, lisans, lisans tamamlama ve lisansüstü eğitim sürecinde öğrencilerin ders içeriklerine internet üzerinden ulaşmalarını sağlamak olarak belirlendiği belirtilen açıklamada, fakültede derslerin, canlandırma, ses ve video gibi çoklu ortamlarla zenginleştirilerek öğrencilere sunulduğu belirtildi. 2011-2012 öğretim yılında fakülte bünyesinde YGS yerleştirmeleriyle Felsefe, Coğrafya; DGS yerleştirmeleriyle Endüstri Mühendisliği (lisans tamamlama) ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım (lisans tamamlama) bölümlerine öğrenci kabul edileceği bildirildi.

Sağlık Bilimleri Fakültesinin de Türkiye'ye ülkemizde yeni sağlık mesleklerinin yerleşmesine, bu mesleklere insan gücü üretecek akademisyenlerin yetişmesine ve bu alanlarda bilimsel araştırmaların genişletilmesine katkı vermek için kurulduğu ifade edildi. Yüksek okul olarak faaliyet gösteren 2 bölümü de içine alacak şekilde 5 bölümlü bir fakülte olarak kurulan Sağlık Bilimleri Fakültesinin, 2011-2012 yılında bütün bölümlerine öğrenci almaya başlayacağı, ilk yılında ebelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, sağlık yönetimi, odyoloji ve sosyal hizmet bölümleriyle eğitim vereceği kaydedildi.

Türkiye'nin ilk hemşirelik fakültesinin kurulduğu belirtilen açıklamada, 22 Mart 1966 yılından beri hemşirelik okulu olarak öğretim faaliyetlerini sürdüren Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulunun bundan sonra fakülte olarak hizmet vermeye devam edeceği dile getirildi.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...