Cebinde parası olan kopyayı çekti!

Haftasonu gerçekleştirilen KPSS'deki iki soru kafaları karıştırdı. Sorulardan birinde, Merkez Bankası Başkanı'nın adı soruldu, adaylar ceplerinden çıkardığı paralardan "kopya" çekti.

30.11.2010 - 10:48

Cebinde parası olan kopyayı çekti!

Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, yaklaşık 2.5 milyon kişinin ter döktüğü, iki bölümden oluşan KPSS ile ilgili bir iddiada bulundu.

Sınavın ilk bölümüne ortaöğretim mezunları, diğerine ise ön lisans mezunları girdi.

"Sınavda öylesine çarpıcı sorular vardı ki üzerinde çok tartışılır" diyen Güçlü, bugünkü köşe yazısında şu noktalara değindi:

"Örneğin 1982 Anayasası’na göre cumhurbaşkanın görev süresi soruluyor. Eski haliyle mi yoksa yeni haliyle mi? O belli değil. Gül, şimdi 5 yıl mı görev yapacak, yoksa 7 yıl mı?

Ankara bile hâlâ işin içinden çıkamamışken gençlerin ne kadarı bu soruyu doğru cevapladı gerçekten merak konusu.

CEPLERİNDEKİ PARA İLE ÇÖZDÜLER
Ama daha komik olanı, Merkez Bankası Başkanı’nın ismine yönelik soru. Bilen bilir ama bilmeyenler için kopya malzemesi ceplerindeki kâğıt paralarda mevcuttu. Ve pek çoğu da öyle yaptı, cebindeki kâğıt parayı çıkarttı ve D. Yılmaz imzasını görüp doğru seçeneği işaretledi.

Pek çok gözetmen, adayların neden kâğıt paraları çıkartıp baktıklarını ancak sınav bittikten sonra anladı. Hatta bazı salonlarda bu konuda polemik bile yaşanmış. Gözetmenler, neden parayı masanın üzerine koydunuz deyince, aday, arkadaşıma dolmuş parası vereceğim, unutmayayım diye cevabını vermiş.

SORU İPTAL EDİLECEK Mİ?
ÖSYM şimdi bu soruyu iptal edecek mi etmeyecek mi? Gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz. Ama bu kadarı da olmaz dedirttiği kesin!

ÖSYM, iptal edilen sınavda da Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın ismini sormuştu. O zaman da cebinde Euro olanlar rahatlıkla kopya çekmişti.

Anlayacağınız kopyacılara kızıyor gibi görünen ve onları yakalamamak için elinden geleni yapan ÖSYM, adayların toplu kopya çekmeleri için elinden geleni esirgemiyor.

Ama görünen o ki onlar da politikacılar gibi paralı olanları seviyor anlaşılan!.."
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...