Cumartesi günü düzenlenen ve Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in de katıldığı Motorlu Taşıtlar Ehliyet Sınavı’nda, Türkiye’nin bir çok ilinden onlarca kişinin kopya çektiği belirlendi.

Vatan gazetesinin haberine göre; ehliyet sınavındaki kopya skandalının bir örneği Avcılar da yaşandı.

5 DAKİKADA 30 SORU CEVAPLADI
Ehliyet sınavına giren Kasım T. isimli gencin 5 dakika içerisinde 30 soruyu cevaplamasından şüphelenen salon görevlileri, Kazım T’yi inceleme altına aldı. Görevliler, sürücü adayının ceplerinden çıkarttığı kağıt parçalarının arasında bir şeyler aradığını fark etti.

CEVAP ANAHTARLARI ÇIKTI
Üzeri aranan Kasım T.’nin cebindeki kâğıtları inceleyen öğretmen A-B-C-D kitapçıklarının tüm yanıtlarının bulunduğu cevap anahtarlarını görünce şaşkına döndü. "Bunları nasıl elde ettin?" sorusunu yanıtsız bırakan genç, polis ekiplerine teslim edildi.

SINAVDAN 2 SAAT ÖNCE ALMIŞ
Polis tarafından sorgulan şüpheli Kasım T. "Avcılar Parseller Üniversite Mahallesi’nde bulunan sürücü kursuna devam ediyordum. Bu kursun sahibi Ercan Ö. sınavdan 2 saat önce bana tüm kitapçıkların cevap anahtarlarını verdi" dedi.

17 ADET CEVAP ANAHTARI ELE GEÇİRİLDİ
Avcılar Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği dedektifleri kursun bulunduğu adrese giderek, kurs görevlisi Şengül K. isimli kadına patronlarının nerede olduğunu sordu. Şengül K. vasıtasıyla kursun sahibi Ercan Ö. işyerine çağrıldı ve kursta yapılan aramalarda ehliyet sınavına ait 17 adet cevap anahtarı bulundu. Polis, Ercan Ö., Şengül K. ve Kasım T.’yi gözaltına aldı.

CEVAPLAR CEP TELEFONUNA MESAJ OLARAK GELDİ
Gaziantep’te Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen sürücü belgesi sınavında da cep telefonlarına gelen mesajlarda cevap anahtarı bulunan 3 kişi gözaltına alındı. Hasan Ali Yücel Lisesi’nde sınava giren Müslim Karabudak, Adil Kasapseçkin İlköğretim Okulu’nda sınava giren Şehmuz Kurt ve Seyfettin Yüksek’in cep telefonlarına sınav sorularının cevap anahtarlarının geldiği belirlendi. Dikkatli sınav görevlilerinin gözünden kaçmayan kopya teşebbüsünde sessize aldıkları telefonlarıyla dışardan yanıtları almaya çalışan üç kişi gözaltına alındı.

Adana Nigahi Soykan İlköğretim Okulu’nda sınava giren Süleyman M. cep telefonuna gelen mesaj uyarı sesi yüzünden yakayı ele verdi. Sesi duyarak sıralar arasında dolaşmaya başlan sınav görevlisi Süleyman M’yi yanıtların yazdığı mesajı okurken yakaladı. Süleyman M. Polis tarafından gözaltına alındı. Bu arada sınavda kimlik belgelerinde tahrifat yaparak başkalarının yerine sınava girmeye çalışan 5 kişi yakalandı.

BAŞKALARININ YERİNE SINAVA GİRDİLER
İzmir’de 2 Gaziantep’te 2 ve Adana’da 1 sürücü adayının kimlik belgelerinden şüphelenen görevliler zanlıların başkalarının yerine sınava girdiğini belirledi. Sınav sahtekarları gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. Sınav sorularının sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiası üzerine soruşturmayı derinleştiren polis yetkilileri sınavın iptal edilip edilmeyeceğinin soruşturmanın ardından netlik kazanacağını belirtti.

SİLGİDEKİ BLUETOOTH’LA HABERLEŞİYORLARDI
İstanbul’da kopya operasyonunun yapıldığı bir diğer ilçe de Kadıköy oldu. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarda ehliyet sınavında organize kopya çekileceği ihbarı yer aldı. İhbarın ardından Kadıköy Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri kopya çetesi konusunda bilgilendirildi. İddiaya göre eski bir ehliyet kursu eğitmeni olan Enver B. üzerinde "Ehliyet kursu verilir" yazılı ilan afişlerle kendisine müracaat eden adaylara ilginç bir kopya tekniği sunuyordu.

Enver B. ve suç ortağı olduğu iddia edilen Mustafa A. ile Tacettin Y. sınava girecek adayların silgilerini simetrik bir şekilde kesip içlerine Bluetooth kulaklıklar yerleştiriyor ve sınav esnasında adaylara cevapları bu kulaklıklar ile iletiyordu. Sınav salonuna giren adaylar, dışarıdan gelen cevaplar ile soruları yanıtlıyordu.

Bu iddia üzerine harekete geçen polis ekipleri, sınav zamanında Kadıköy’de bazı okullara baskın düzenledi. Baskında silgi içerisine özenle saklanan Bluetooth kulaklıkla kopya çekmeye çalışan beş kursiyeri gözaltına alındı.

SÜRÜCÜ ADAYLARINDAN 2 BİN LİRA ALMIŞLAR
Organize kopya çetesi kuran Enver B., Mustafa A. ve Tacettin Y. de yakalandı. Gözaltına alınan zanlılar Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Şebekenin kopya verdiği sürücü adaylarından 2 bin TL para aldığı iddia edildi.