Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, üniversite kampüsünde bin kişilik bir yurt daha yapılacağını bildirdi. 

Prof. Dr. Dökmetaş, göreve geldiklerinde öğrenci sayısının 24 binlerde olduğunu, bu sayının bugün 30 bini aştığını, 9 olan fakülte sayısının 11, 3 olan yüksekokul sayısının 5, 11 olan meslek yüksekokulu sayısının 13, 3 olan enstitü sayısının 4'e yükseldiğini, ilave olarak da bir konservatuvar kurulma kararı çıktığını kaydetti. 

Üniversiteye geçmişten bugüne hizmeti geçenlere değer verilmesi konusunu da önemsediklerini, Kutlu Özen, Halil İnalcık ve Binali Yıldırım'a fahri doktora verildiğini söyleyen Dökmetaş, ''İş adamlarımızla da yakın ilişkiye geçerek üniversitemize destek vermeleri istendi. Bu konuda hayırseverlerle konuştuk ve ciddi bir mesafe katettik'' dedi.
 
İBRAHİM TATLISES'İN ÜNİVERSİTEYE DESTEĞİ 
Zaralı Sanayici ve İşadamları Derneğinin, bir yıl gibi kısa sürede Zara'da bir yüksekokul binasını yaptırdığını ifade eden Dökmetaş, şöyle konuştu: 

''Bundan bir ay kadar önce İstanbul'da bir gece düzenlendi. İbrahim Tatlıses de geldi, o programda katkı verdi. Ona hediye edilen saati açık artırmada satarak Zara Meslek Yüksekokulu'na bağışladı, 100 bin liralık bir katkısı oldu. Ona da Allah'tan sağlık diliyoruz.''
 
BİN KİŞİLİK YURT YAPILACAK
Yurt konusuna da çok öncelik verdiklerini bildiren Prof. Dr. Dökmetaş, üniversite kampüsünde inşa edilen YURTKUR'un bin kişilik yurdunun iki ay önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sivas'a gelişinde açıldığını hatırlatarak, ''Çok harika bir yurt oldu. Yurtlar gerçekten gerçekten 4 yıldızlı. Ancak bu yurt yeterli değil. YURTKUR yetkilileri ile konuştuk ve 25 dönüm arazi daha tahsis ettik. Bin kişilik bir yurdun daha temeli çok yakın sürede atılacak'' diye konuştu. 

Üniversitenin fiziki yapısında yapılan çeşitli çalışmalara da değinen Dökmetaş, şöyle devam etti: 

''Önümüzdeki dönemde yeni yapılacak binalarımızla üniversitemizin çok daha iyi bir aşamaya geleceğini düşünüyorum. Veteriner fakültesine bu sene öğrenci alacağız. Eczacılık Fakültesi şu aşamada Bakanlar Kurulunun önünde, imza bittikten sonra açılışla ilgili çalışmalarımız olacak. Gelecek yıl için Ziraat Fakültesinin Sivas'a kurulması konusunda tekrar müracaatımız olacak.''