Cumhuriyeti yaşatmanın yolunun eğitimden geçtiğini söyleyen Uysal, bu amaçla bilimin ışığında yeni nesiller yetiştiğini ve yetişmeye devam edeceğini belirtti. Cumhuriyetin 92 yıl önce yoksulluk içindeki bir halkın her şeyini ortaya koyarak verdiği mücadele sonucunda kurulduğunu ifade eden Uysal, 77 milyonun yaşadığı bu topraklarda Cumhuriyete herkesin sahip çıkması gerektiğine dikkat çekti.

"BU TOPRAKLARDA ÖZGÜRCE BİR ARADA YAŞAMAYA DEVAM ETMELİYİZ" 

‘’Bu önemli günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve bağımsızlığı amaç edinmiş herkesi bir kez daha anıyoruz’’ diyen Uysal, ‘’Bundan yıllar önce beraberce özgürlüğümüzü koruduk. Ancak 92 yıl sonra bugün yine terör olayları canımızı yakıyor. Bu yolla milletimizin ayrışmasını isteyenlere karşı tıpkı yıllar önce olduğu gibi tekrar birleşmeli ve bu topraklarda özgürce bir arada yaşamaya devam etmeliyiz” ifadelerinde bulundu.

"100. YIL HEDEFİ DÜNYADAKİ İLK 100 ÜNİVERSİTEDEN BİRİ OLMAK" 

Bu mücadeleyi verirken eğitimin ön planda tutulması gerektiğini belirten Uysal, “Bugün sayıları artan vakıf üniversitelerinin eğitim hayatına büyük katkılar sağladığını ve sağlamaya devam edeceğinden kesinlikle eminim. Nişantaşı Üniversitesi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyadaki ilk 100 üniversite içinde yer almayı hedefliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını bir kez daha kutluyorum’’ diyerek sözlerini noktaladı.