Darüşşafaka annesini kaybedenlere de açılıyor

Babasını kaybetmiş başarılı öğrencileri okutan Darüşşafaka tüzüğüne yeni bir madde eklenmesi gündemde. Babası hayatta olan ancak annesini kaybetmiş başarılı çocuklara da burs olanağı verilmesi planlanıyor. Kulislere göre,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da ilgili maddeyi onaylaması bekleniyor.

Haberler 11.04.2012 - 14:51

Darüşşafaka annesini kaybedenlere de açılıyor

Darüşşafaka Cemiyeti Danışma Kurulu’nda gündeme gelen ve sadece babasını değil annesini de kaybetmiş çocuklara burs olanağı sağlayan madde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayıyla tüzüğe eklenecek.

Hürriyet yazarı Vahap Munyar yazısında konunun Tarhan Erdem’in Başkanlığını yürüttüğü ve kendisinin de katkıda bulunduğu Darüşşafaka Cemiyeti Danışma Kurulu’nda gündeme geldiğini belirtti.

Madde önerisinin” Darüşşafaka, yani “Şefkat Yuvası”, babasını kaybetmiş başarılı öğrencilere parasız yatılı olarak kucak açıyor. 150’nci yılımızda bu kapıyı babası hayatta olan ancak annesini kaybetmiş başarılı çocuklarımıza da açsak.” şeklinde dile getirildiğini belirten Munyar Zekeriya Yıldırım’ın Başkanı olduğu Darüşşafaka Cemiyeti yönetim kurulu, Danışma Kurulu’nda tam destek bulan bu planı, 19 Kasım 2011’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da açtığını söyledi.

'ANNE KAYBI BABA KAYBINDAN FARKSIZ'
Erdoğan ise Darüşşafaka Cemiyeti’nin 14 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek olan olağanüstü genel kuruluna katılacağını belirtti.Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım, bu kararın gerekçesini şöyle anlattı:
“Günümüzde anne kaybının maddi ve manevi yönden baba kaybından farksız, hatta daha da önemli olabileceği gerçeğinden hareketle, annesi olmayan yavrularımızın da Darüşşafaka gibi çağdaş bir kurumun sağladığı eğitim fırsatından yararlanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Böylelikle eğitimde fırsat eşitliği misyonumuzu daha fazla öğrenciye ulaştırmış olacağız.
Darüşşafaka Okulları’nın ilk kez 1971 yılında kız öğrencilere de kapılarını açtı.

1971 yılında ilk kez 77 kız öğrenci Darüşşafaka’ya alındı. Bugün ise 927 öğrencimizin 391’ini kız öğrenciler oluşturuyor ve her geçen gün sayıları artıyor. Son iki yıldır sınav birincilerimiz kız öğrencilerimiz arasından çıkıyor.”

'FIRSAT EŞİTLİĞİ DERİNLİK KAZANACAK'
Zekeriya Yıldırım, cumartesi günü toplanacak olağanüstü genel kurulda gerçekleşecek tüzük değişikliğinin Darüşşafaka Cemiyeti’nin kuruluş amacına dokunmayacağını vurgulama gereği duydu: “ Darüşşafaka, bu tüzük değişikliği ile pozitif ayrımcılık yelpazesini genişletecek, eğitimde fırsat eşitliğine de derinlik kazandıracak.”

14 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek toplantıda genel kurul onayından de geçerse, Darüşşafaka’nın tüzüğünün 2’nci maddesi şöyle yenilenecek:

“Derneğin amacı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, babası ve/veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz ve yetenekli çocukları, eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak yurt içinde ve dışında çağdaş eğitim esaslarına göre okutmak, yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştirmektir.”TARİHÇE
Kuruluşu1863 yılına uzanan Darüşşafaka, o dönemin koşullarının yarattığı bir kurum. Babanın ailenin tek gelir kaynağı olduğu dönemde sık sık yaşanan savaşlar, pek çok aileyi zor durumda bırakmıştı.

Bu toplumsal sorun karşısında harekete geçen dönemin önde gelen devlet adamları, babasını yitirmiş ve okula gitme olanağı bulamayan yoksul çocuklar için Darüşşafaka’yı kurdu. Darüşşafaka, ilköğretim 3’üncü sınıfındaki çocukları sınava kabul ediyor.

Sınavı kazanan babasını kaybetmiş (şimdi annesini kaybetmiş olanlar da eklenecek) maddi koşulları yetersiz çocuklara 4’üncü sınıftan itibaren kapılarını açıyor. Lise bitimine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayarak, çok iyi bir eğitim fırsatı sunuyor.

Sayfa Yükleniyor...