Babası hayatta olmayan ve maddi olanakları yetersiz, yetenekli ilköğretim üçüncü sınıf öğrencileri arasından sınavla aldığı ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerine liseyi bitirinceye kadar parasız ve yatılı kolej eğitimi veren İstanbul'daki Darüşşafaka Eğitim Kurumları, okula giriş sınavını anlatmak için 5 Nisan'dan itibaren 33 ilde veli ve öğrencilerle buluşacak.

Darüşşafaka Eğitim Kurumu temsilcileri ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetiminin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıda kurum tanıtılacak ve eğitimde fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan, yetenek ölçümüne dayalı sınav sistemi hakkında veli ve öğrenciler bilgilendirilecek. Toplantıda ayrıca Darüşşafaka'nın öğrencilerine sunduğu sosyal imkânlar ve spor faaliyetlerinden de söz edilecek.

33 İLDE TANITIM TOPLANTISI
Darüşşafaka'nın 5-6-7 Nisan'daki tanıtım toplantıları şu illerde gerçekleşecek:

4 Mayıs: İstanbul
5 Nisan: Şanlıurfa, Balıkesir, Van, Konya, Tokat, Denizli, Adana, Malatya, Erzurum, Sivas
6 Nisan: Tekirdağ, Sakarya, Diyarbakır, Manisa, Ağrı, Afyon, Kocaeli, Yozgat, Bursa, Antalya, İzmir, Ordu, Aydın, Mersin, Hatay, Ankara, K. Maraş
7 Nisan: Mardin, Muş, Kayseri, Samsun, Gaziantep

SINAVLAR 20 MERKEZDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da düzenlenecek sınava Anadolu'nun farklı şehirlerinden sınava katılacak öğrencilerin ve velilerin ulaşım giderleri de Darüşşafaka tarafından karşılanacak.

DARÜŞŞAFAKA'YA İŞ BANKASI'NDAN BÜYÜK DESTEK
Darüşşafaka'ya en büyük desteği İş Bankası veriyor. Türkiye İş Bankası'nın sosyal sorumluluk projesi olan "81 İlden 81 Öğrenci" kapsamında her ilin sınav birincisinin eğitim giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor.

2008-2009 yılı öğretim yılında başlayan işbirliği kapsamında, Darüşşafaka sınavını kazanan 81 öğrencinin başta eğitim olmak üzere giyim, gıda, barınma vb. tüm giderleri banka tarafından karşılanıyor. Bankanın desteği, öğrencilerin üniversiteye devam etmesi durumunda da devam ediyor.

SINAVA SON BAŞVURU TARİHİ 26 MAYIS
İstanbul dışı için posta yolu ile İstanbul içi başvurularsa Darüşşafaka Eğitim Kurumları'na şahsen başvuru yapılacak sınav, 30 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilecek.

İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda yapılacak sınav için son kayıt tarihi ise 26 Mayıs.

ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR ŞUNLAR:
- T.C vatandaşı,
- Babası hayatta olmayan,
- Ailesinin maddi durumunun öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan,
- Haziran 1999 sonrası doğmuş (Yaş düzeltmesi geçersizdir),
- 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 3. Sınıf öğrencisi olan,
- Sağlık ve diğer yönlerden, yatılı okula kabulüne sakınca bulunmayan,
- Öğrencilerin aday kaydı için müracaatları uygundur.

Detaylı bilgi için www.darussafaka.org / www.darussafaka.k12.tr