Depremzede öğrenciler ders başı yaptı

Van merkez ile Erciş merkez dışındaki ilçelerde, 43 gün aradan sonra ders zili tekrar çaldı. Ancak sınıflar boş kaldı...

Haberler 05.12.2011 - 10:16

Depremzede öğrenciler ders başı yaptı

Van'da 7.2, 5.6 ve sonraki artçılarla büyük yıkım yaşanmasının ardından eğitime de ara verildi.

Alınan karar üzerine Van Merkez ve Erciş İlçesi'nde okullar açılmazken, merkez köylerde ve diğer ilçelerde eğitim 1.5 ay sonra yeniden başladı. Ancak öğretmenlerin gözü okula gelecek öğrencilerin yolunu gözledi.

Kimi okullarda 40-50 öğrenci, kimisinde de 3-4 öğrenci ders başı yaptı. Öğretmenlerin bile cesaret edip giremediği okullara öğrenciler zorda olsa girdi.

1040 ÖĞRENCİDEN 4'Ü GELDİ
Edremit İlçesi'ne bağlı ve 1040 öğrencisi 38 öğretmeni bulunan Hilmi Irak İlköğretim Okulu'nda da sabah sadece 4 öğrenci okula geldi.

Dakikalarca dışarda bekleyen öğrenciler, öğretmenlerinin isteği üzerine sınıflarına girdi.

DHA'nın haberine göre; okul müdürü ve öğretmenler de telefonla aileleri arayarak çocuklarını okula göndermelerini istedi.

853 ÖĞRENCİDEN 50'Sİ VARDI
Sabah, 853 öğrencisi bulunan Edremit TOKİ'deki Erdemkent İlköğretim Okulu'na da sadece 50 öğrenci geldi. İstiklal Marşı okuyarak ders başı yapan öğrenciler sınıflarına girerken, bazı aileler de okulda çatlakları gözlemledi.

Öğrenciler hem okulu hem arkadaşlarını çok özlediklerini belirterek, "Ailelerimizin zoruyla korkuyla okula geldik. Evlerimize girmeye korkuyoruz. Okula nasıl girelim. Biz bu şartlarda başka illere gidip eğitim görmek istiyoruz" dedi.


Sayfa Yükleniyor...