Batman'ın Sason İlçesi'ne bağlı Balbaşı Köyü İlköğretim Okulu, bir aydır öğretmenin yolunu gözlüyor.

25 haneli Balbaşı Köyü Muhtarı Hayrettin Çelik, yaklaşık 25 yıl önce kendisinin de mezun olduğu okuldaki 35 öğrencinin bu yıl henüz öğretmenle buluşamadığını belirtti.

DHA'nın haberine göre; okuduğu yıllarda okulda 90 öğrenci bulunduğunu anlatan Çelik şunları söyledi:

"Aradan 25 yıl geçti, şimdi 2 derslikli okulumuzda öğrenci sayısı yarı yarıya azaldı. Öğretmen ise maalesef yok. Sason Kaymakamlığı'nın kurayla köyümüze atadığı 2 öğretmen bir aydır okula gelmeyince, çocuklarımız da eğitimsiz kaldı. Okulun fiziki yapısı da içler acısı. Tuvaletler virane gibi, eğitimcilerin lojmanı kapalı. Okulumuzda tek damla su akmıyor. Bu olumsuzluklara rağmen çocuklarımızı okula gönderiyoruz, fakat öğretmen yok."

'DERS KİTAPLARI ÇUVALLARDA BEKLİYOR'
Öğretmen olmadığı için, okula yeni eğitim- öğretim yılı için gönderilen kitapları da henüz almadıklarını belirten öğrenciler Esra, Kübra, Büşra, Elif, Ümit ve Diyar Soysal, Büşra Aslan, Ramazan, Hüseyin ile Cengiz Özbek, okullarına atanan öğretmenlerin bir an önce gelmesini istediklerini söyledi. Öğrenciler duygularını şöyle dile getirdi:

"Geçen yıl bize ders veren öğretmenlerimizi özledik. Çevredeki birçok okulda arkadaşlarımız derslere başlayalı bir ay oldu. Biz ise halen öğretmen bekliyoruz. Her gün umutla okulun kapısına geliyoruz ama, öğretmen olmayınca boynumuz bükük eve dönüyoruz. Kitaplarımız geldi ama, öğretmenlerimiz olmadığı için kitaplar çuvalların içinde bekletiliyor."