Ders zili 49 yıl sonra yeniden çaldı

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 49 yıl sonra yeniden açılan Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nda ilk ders zili çaldı. Okulda eğitim görecek 4 öğrenciye basın yoğun ilgi gösterdi.

16.09.2013 - 10:28

Ders zili 49 yıl sonra yeniden çaldı

Yurt genelinde olduğu gibi Gökçeada ilçesinde bulunan Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nda da bu sabah ders başı yapıldı.

Musa Avcı (5), Dimitri Kalpas (6), Sofia Avcı (8) ve Kaan Kaleci (10) olmak üzere 4 öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda, 2013-2014 eğitim öğretim yılı çalınan ilk ders ziliyle başladı.

Okul önünde düzenlenen törene, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgo Draguni Kyrillos, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas, Özel

Gökçeada Rum İlkokulu kurucusu Anna Koçumal, adada yaşayan Rum asıllı Türk vatandaşları katıldı. Öğrencilerin yan yana dizilerek tören düzeni aldığı törende, okul görevlisi de Türk bayrağı taşıdı.

Özel Rum İlkokulu Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos, "Ne kadar sevinsek azdır, ne kadar gururlansak yeridir. Bu eserin hayat bulmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederim" dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas da "Bu okulun yarım asır sonra eğitim hakkına kavuşması geleceği için anlamlı ve büyük bir adımdır. Hepiniz şahitsiniz ki bu okul için 50 yıl bekledik. Eğitimli ve çağdaş bilgi sahibi ve rekabetçi gençler yetiştirmek için tekrar baştan yola koyulduk. Hepinizin duasını ve desteğini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Okulun kurucusu Anna Koçumal ise "Hasretle açılışını beklediğimiz okulumuzun bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Üç asırlık bir eğitim geleneğinin devamını temsil edecek olan bu okulumuzun kurucu müdürlüğü görevini bana verdikleri için Gökçeada Rum Cemaati üyelerine müteşekkirim. 50 yıllık boşluğu kapatmak mümkün değil. Ancak bizler yeni bir gelecek için umut dolu hareket ediyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Okul Müdürü Katakalos ve dört öğrenci birlikte ilk ders zilini çalıp eğitim öğretime başlamak için sınıflara girdi.

'BİRAZ POZ VER'
Eğitime başlayan 4 öğrenci, yerli ve yabancı basın mensuplarının ilgi odağı oldu.

Dördüncü sınıfta eğitim görecek Kaan Kaleci, Rumca bilmediğini, okulda öğreneceğini söyledi.

İstanbul'dan gelen Dimitri Kalpas ise Türkçe bilmediğini ve burada öğreneceğini belirtti.

Türkçe konuşabildiğini ifade eden Sofia Avcı da yazmayı da öğreneceğini kaydetti.

Bu arada, basının ilgisi karşısında şaşkınlık yaşayan öğrencilerden birin, diğer arkadaşlarına "Biraz poz ver" dedi.

1951 yılında kurulan Özel Gökçeada Rum İlkokulu, 1964 yılında kapatılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...