Dershane ücretleri zamlandı

Son üç yıldır zam yapılmayan dershane ücretleri, bu yıl yüzde 10 oranında arttı. 2010-2011 eğitim öğretim yılında liseye ve üniversiteye giriş sınavları için bir öğrencinin dershane ücreti ise ortalama 2 bin lira oldu.

Haberler 17.08.2010 - 11:23

Dershane ücretleri zamlandı

Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, her dershanenin kendi ücretini belirlediğini, bu anlamda ortalama ücret 2 bin lira olmakla birlikte, 10 bin liraya öğrenci kaydeden dershanelerin de bulunduğunu söyledi.      

Dershane ücretinde, sınıfta okuyacak öğrenci sayısı ve yıllık ortalama ders sayısının belirleyici unsur olduğuna dikkati çeken Köprülü, ''10 kişilik sınıflarda eğitim veren dershane ile 50-60 hatta daha fazla sayıda öğrenciye aynı anda eğitim veren dershanenin ücretinin aynı olması elbette beklenemez'' dedi.        

Köprülü, velilerin bu yıl uyguladıkları ve cüzi bir miktar olduğunu vurguladığı zamları anlayışla karşılayacaklarını ümit ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:        

ACIMASIZCA ELEŞTİRİLİYOR
''2010-2011 eğitim öğretim yılında liseye ve üniversiteye giriş sınavları için bir öğrencinin ortalama dershane ücreti 2 bin lira oldu. Eğitimde arz talep dengesi arasındaki uçurum devam ettiği sürece dershane sektörü her zaman geçerliliğini koruyacak. Yılda toplamda 1,6 milyar dolar gibi ciro yapan dershaneler, bunun yanında en az 100 bin kişiye de istihdam sağlıyor. Dershaneler, başarılı öğrencilere de burs sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında aynı zamanda sosyal bir görev de üstleniyor. Buna rağmen dershanelerin zaman zaman acımasızca eleştirilmesi bizi üzüyor. Cirolarımız, elde ettiğimiz kar abartılıyor.''        

Türkiye genelinde ilk ve orta öğretimde yaklaşık 15 milyon öğrenci bulunuyor ve yaklaşık olarak 1.2 milyon öğrenci dershanelerden faydalanıyor.

Sayfa Yükleniyor...