NTV

Dershaneler tamamen kalkacak mı?

Eğitim

YÖK Başkanı Özcan, üniversitelerin kontenjanlarında bu yıl az bir artış olacağını bildirdi ve dershanelerin tamamen kalkıp kalkmayacağına ilişkin soruyu yanıtladı. 

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Özcan başkanlığında YÖK'te toplandı. Özcan, gazetecilerin ''Kontenjanlarda artış olup olmayacağı'' sorusuna, ''Çok az bir artış olur, geçen seneki kadar olmaz. Çünkü artık doyma noktasına geldi. Bugünkü kurul toplantısında birçok bölümün kontenjanı belli oldu. Toplamda ne kadar olduğunu bilmiyorum ama hesap ettikten sonra açıklarız'' yanıtını verdi. 

İlişkili Haberler


Dershanelerin kapanacağı yönündeki tartışmaların hatırlatılması üzerine Özcan, ''Bizim yaptığımız sistem çalışmaya başlarsa, çocuklar mesleki ve teknik eğitime yönlendirilirse yakında olacağı odur, amaç o'' diye konuştu. 

''Sizce dershaneler sistemden tamamen kalkar mı?'' sorusu üzerine Özcan, şunları kaydetti: 

''Dünyanın hiçbir yerinde kalkmıyor. Çok rekabet olan yerlere girmek için insanlar iyi hazırlık yapıyorlar. O nedenle dershane adı altında olmuyor da ders alma, ilave ders alma şeklinde oluyor. O dünyanın her yerinde var. Eğer siz ODTÜ Elektrik Elektronik bölümüne girmek istiyorsanız ilave yardım alıyorsunuz. O nedenle ders alma veya dershaneden ders alma sistemi devam ediyor. Onu kaldırabilmek için bilmiyorum ne yapılabilir ama dünyanın hiçbir yerinde kalkmadan duran bir sistem. Ancak çok az ölçülerde oluyor.

Mesela ABD'de bu üniversite çevrelerinde olur. Gelirler üniversite hocalarından veya asistanlardan ihtiyacı olan insanlar ders alırlar ama böyle kurumsal, dershane gibi bir yapısı yoktur. Dershane diye bir bina göremezsiniz bizdeki gibi. Ferdi olarak devam eden birşeydir. Üniversite öğrencileri de zorlandıkları derslerden yardım alırlar. Hiçbir zaman Türkiye'deki gibi yaygın, okula benzeyen yapılar yoktur.''