Devamsızlık yapanlar için ikna turu

Ahlat ilçe Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) idareci ve öğretmenleri, okula devam etmeyen öğrenciler için köy köy dolaşıyor. Ziyaretler sonuç vermeye başladı; okula devam etmeyen 60 öğrenciden 50'si yeniden öğrenime başladı.

30.11.2011 - 13:58

Ahlat Merkez YİBO'nun idareci ve öğretmenleri, kar yağışı ve soğuğa rağmen, ilçeye bağlı köylerdeki evleri tek tek dolaşıp, devamsızlık yaptığını tespit ettikleri öğrencileri okula kazandırmaya çalışıyor.

Yürütülen çalışma çerçevesinde Ahlat Merkez YİBO Müdür Başyardımcısı Zeki Çavdar, Müdür Yardımcısı Hatice Arzu Azapağası, rehber öğretmen Fatma Özaslan, sosyal bilgiler öğretmeni Ali Avcı, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Erhan Yıldırım ve teknoloji tasarım öğretmeni İkram Gökçe'den oluşan ''ikna heyeti'', ilçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Yoğurtyemez köyüne giderek, devamsızlık yapan öğrencilerin aileleriyle görüştü.

Köyde 10'u kız toplamda 13 öğrencinin evini ziyaret eden öğretmenler, ailelere eğitim ve öğretimin zorunlu olduğunu, çocuklara eğitim hakkının verilmesi gerektiğini anlattı.

Öğretmenler, ailelere çocuklarını okula göndermemeleri halinde haklarında yasal işlem başlatacağı yönünde uyarılarda bulundu. Uzun süren ikna çalışmalarının ardından öğretmenler velilerden öğrencilerin okula devamı için söz aldı.

DEVAMSIZ 60 ÖĞRENCİDEN 50'Sİ OKULA KAZANDIRILDI
Köy ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan Ahlat Merkez YİBO Müdür Başyardımcısı Zeki Çavdar, eğitim öğretim yılı başından şimdiye kadar yapılan ziyaret ve görüşmeler sonucunda, köylerde devamsızlık yapan 60 öğrenciden 50'sini yeniden okula kazandırdıklarını söyledi.

Bundan sonraki süreçte de ikna ziyaretlerini sürdüreceklerini ve devamsız tek bir öğrencinin kalmayacağını kaydeden Çavdar, şöyle konuştu:

''Okul idareci ve öğretmenlerimizden oluşturduğumuz heyetle, ilçeye bağlı Kınalıkoç, Yoğurtyemez, Serinbayır, Yuvadamı ve Kırkdönüm köylerinde ev ev dolaştık. Bu köylerde devamsızlık yapan öğrencilerin okula devam etmeleri için ailelerle görüşüyoruz. İkna ziyaretlerimize köy öğretmeni ve imamı da eşlik ediyor. Bu ikna ziyaretlerimizden olumlu sonuç alıyoruz. Çalışmalarımızda şimdiye kadar yüzde 90 onarında başarı sağladık. Okula devam etmeyen 60 öğrenciden 50'si yeniden öğrenime başladı.''

Okula devamsızlık yapan öğrencilerin çoğunun kız olduğuna dikkat çeken Çavdar, ailelerin kız çocuklarını okula göndermemek bahaneler uydurduğunu kaydederek, sözlerine şöyle devam etti:

''Devamsızlık yapan öğrencilerin yüzde 80'ni kız. Aile, kız çocuğu büyüdü diye onu okula göndermiyor. Kimi veli çocuğunun yaşının büyük olduğunu öne sürerek, kimi aile ise evde kendilerine bakacak ve ev işlerini görecek kimselerinin olmadığını söylüyor. Bunun için yanımızda her zaman rehber öğretmen götürüyoruz. Okula gönderilmeyen ve gelmek istemeyen öğrencilerle birebir görüşme yaparak, aileleri ikna ediyoruz. Öğrenciyi ve velisini ikna edip okula devamını sağlamayana kadar evden ayrılmıyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...