DGS'de yanlış puan iddiası

Süleyman Demirel Üniversitesi Keçiborlu Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olan Özge Yeşilçimen, Dikey Geçiş Sınavı'nda okul idarecilerinin mezuniyet not ortalamasını hatalı bildirdiklerini, bundan dolayı hiçbir yere yerleşemediğini ileri sürdü.

Haberler 18.08.2010 - 16:28

Yeşilçimen, okul mezuniyet not ortalamasının 3.47 olduğunu ancak Keçiborlu Meslek Yüksekokulu memurlarınca ÖSYM'ye 2.42 olarak bildirildiğini iddia etti.        

Bu hatadan dolayı yerleşmede tercih yapamadığını söyleyen Yeşilçimen, konunun çözülmesi için Keçiborlu Meslek Yüksekokulu Sekreteri Recep Acar ile görüştüğünü ancak olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti. Yeşilçimen, Acar'ın mezuniyet ortalamalarını liste halinde asıldığını bildirdiğini, kendisine ''Sizin kontrol etmeniz gerekirdi, insanlık hali, ben memuruma ne diyeyim, yapacak bir şey yok bir yıl daha beklersin'' şeklinde cevap verdiğini öne sürdü.        

İzmir'de yaşadığını ve staj dosyasını teslim için okula geldiğinde Öğrenci Bilgi Sistemi'nde mezuniyet not ortalamasının 3.47 olarak belirtildiğini ifade eden Yeşilçimen, ''Keçiborlu Meslek Yüksekokulu memurlarının yaptığı bir hatadan doğan mağduriyetim giderilmediği gibi adeta suçlu ilan edildim'' dedi.        

ÖSYM Başkanlığından, yapılan bu hatanın giderilmesi ve tercih dönemi bitmeden asıl notunun hesaplanıp, ilan edilmesini talep ettiğini söyleyen Yeşilçimen, dilekçesinin bu süreç içerisinde sonuçlanırsa tercih yapıp, yerleştirmelere katılabileceğini aksi takdirde bir yılının boşa gideceğini belirtti.        

Yeşilçimen, ÖSYM'ye yanlış veri girişi yaparak mağdur olmasına neden olanlar hakkında yasal işlem başlatacağını belirterek, SDÜ Rektörlüğü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) gibi kurumlara şikayette bulunup, ilgililer hakkında soruşturma açılması talebinde bulunacağını kaydetti.
        
ÖĞRENCİ LİSTEYİ KONTROL ETMELİ

SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vecihi Kırdemir, öğrencinin notunun askıda bulunduğu sürede gidip, kontrol etmesi gerektiğini belirtti.

Kırdemir, ''Memurun hatası kadar öğrencinin de suçu var. YÖK'e notlar bildirilmeden önce askıya çıkarılıyor ve 10 gün ilan panosunda askıda kalıyor. Öğrencinin bunu zamanında kontrol edip, notunun yanlış olduğunu yetkililere bildirmesi gerekiyordu'' diye konuştu.       

Bu aşamadan sonra yapılacak herhangi birşeyin bulunmadığını söyleyen Kırdemir, öğrencilerin kendi gelecekleri için sorumluluk sahibi olması ve gereken kontrolleri zamanında yapmaları uyarısında bulundu.        

Keçiborlu Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Reşat Selbaş da öğrenci listeler YÖK'e bildirilmeden önce notunu kontrol etmiş olsaydı hatadan dönülebileceğini kaydetti. Hiçbir öğrencinin mağdur olmasını istemediklerini ve DGS'de en fazla öğrenci yerleştiren bir kurum olmakla gurur duyduklarını söyleyen Selbaş, ''Bunda art niyet olamaz. Öğrencilerimizin mağdur olmasını istemeyiz. Ama burada memurun hatası kadar öğrencinin de hatası bulunuyor. Zamanında kontrolünü yapmamış'' dedi.        

Olayla ilgili araştırma yapıp, sorumluluğu bulanan görevli hakkında işlem yapılabileceğini kaydeden Selbaş, bu süreçten sonra sorunu düzeltme gibi bir durumun olmadığını ve YÖK'ün de geriye dönük işlem yapmadığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...