Dinçer: Üstün yetenekliler için farklı bir dönem

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bakanlık'ta yaptığı ''Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı''na ilişkin bilgilendirme toplantısında, 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren ülkelerin birbirine üstünlüklerini kanıtlamak için üstün yetenekli çocukların eğitimine önem verdiğini söyledi.

Haberler 18.01.2013 - 17:30

Dinçer: Üstün yetenekliler için farklı bir dönem

Bakanlık olarak üstün yetenekli çocuklara yönelik strateji hazırladıklarını ifade eden Bakan Dinçer, başlangıçtan itibaren üstün yetenekli çocukları takip eden bir yapıyı oluşturmanın önemine değindi.

Uygulamaya koydukları seçmeli eğitim sisteminin de bu yönde olumlu katkılarının olduğunu dile getiren Bakan Dinçer, konunun sadece eğitim alanıyla ilgili olmadığına dikkati çekti.

Üstün yetenek ve zeka kavramlarının çok tartışıldığını ancak son zamanlarda bu iki kavramın beraber kullanıldığını açıklayan Bakan Dinçer, ''Üstün yetenek, yaratıcılık, sanat, spor, liderlik kapasitesi veya özel alanlarda diğerlerinden farklılık gösteren olarak tanımlanıyor'' diye konuştu.

Ülkelerin üstün yetenekli çocuklar için özel programlar uyguladığını söyleyen Bakan Dinçer, bu konuda tek tip bir uygulamanın olmadığına dikkati çekti.

Hızlandırılmış eğitim modelinin bunların başında geldiğini belirten Bakan Dinçer, özel sınıfların oluşturulması, özel yetenekli çocuklara farklı eğitim verilmesi, onların başka okullara alınmasının diğer modeller olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...