DJ'ler okullu olacak

Türkiye'nin ilk DJ Akademisi 8 Mart'tan itibaren eğitimlere başlayacak. Katılımcılara, Türkiye'nin en iyi kulüplerinde ve en iyi DJ'lerin yanında staj imkanı sağlanacak.

02.03.2011 - 11:00

DJ'ler okullu olacak

DJ'ler, Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Doğuş Power Center bünyesinde ayın 8'inden itibaren eğitimlere başlayacak olan Türkiye'nin ilk DJ Akademisi ile okullu olacak.
DJ Salih Saka, akademi oluşturma fikrinin yaklaşık iki sene önce ortaya çıktığını, son altı ayda da paydaşlarını belirleyerek fiilen harekete geçtiklerini söyledi.        

Saka, mesleğinde 30 yılı geride bıraktığını belirterek, ''DJ'lik alaylı bir meslek, okulu yok. Bugüne kadar meslek olarak da kabul edilmiyor. Eskiden nasıl davulcuya kız verilmiyorsa, bugün de DJ'ye de kız verilmiyor. Bir DJ'in çıraklıktan yetişmesi lazım. Birkaç kurs anlamında DJ'lik eğitimi veren yerler açıldı ve halen faaliyette, ancak orada bu eğitimleri veren kişiler de henüz bu işin başında olduklarından bilgilerini başkasına aktarmakta pek yeterli olmuyor'' şeklinde konuştu.        

Saka, eğitimlerin ''DJ Sertifika Programı Basic/Pro'' ve ''DJ Prodüksiyon Sertifika Programı'' olmak üzere iki dalda uygulanacağını ve bir ayda tamamlanacağını ifade ederek, şöyle devam etti:       

''Bu eğitimlerde, kullanılacak teknik cihazları tanıtmayı, onların bağlantılarını öğretmeyi, müzikle ilgili armoni bilgisi vermeyi, sonrasında marka yönetimi ve halkla ilişkiler eğitimi vermeyi planlıyoruz. Çünkü DJ'lik çok önemli bir iletişim mesleği aynı zamanda. İyi iletişimci olmayan iyi DJ olamaz'' diye konuştu.       
       
''LİSTE BAŞI ŞARKILARIN YÜZDE 80'İNİ DJ'LER YAPIYOR''        
Saka, katılımcılara bilgisayar programıyla şarkı yapmayı öğreteceklerini belirterek, ''Son 10 yıldır dünyada ve Türkiye'de liste başı olan şarkıların yüzde 80'i DJ'lerin yaptığı şarkılardır'' dedi.        
Akademiden sertifika alacaklara Türkiye'nin en iyi kulüplerinde, en iyi DJ'lerin yanında staj imkanı sağlayacaklarını dile getiren Saka, akademinin bu özellikleriyle Türkiye'de bir ilk olduğunu kaydetti.        
Saka, katılım ücreti ''DJ Sertifika Programı Basic/Pro'' için 2 bin 200 TL, ''DJ Prodüksiyon Sertifika Programı'' için 4 bin 900 TL olan akademinin 13 yaşından büyük herkese açık olduğunu söyledi.
       
"ÇOCUKLAR BU İŞİ GECE KULÜPLERİNDE EL YORDAMIYLA ÖĞRENMESİNLER"
Merkezde akademinin teorik derslerinin verileceğini anlatan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, "Çocuklar DJ olmayı gece kulüplerinde ya da diğer mekanlarda el yordamıyla öğrenmesinler, bu işi gerçekten bilenlerden eğitim sürecinden geçerek öğrensinler istedik. Bunu mümkün olduğunca geliştirip bir noktada devletin kurumları tarafından da tanınan bir meslek haline getirmeyi istiyoruz" dedi.         

Aydın, akademiden sertifika alacak öğrencilerle iletişimlerini sürdürmek istediklerini ifade ederek, bu gençlerin üniversite bünyesinde öğrenci etkinliklerinde yer alabileceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...