Doktora öğrencilerine araştırma bursu

TÜBİTAK, doktora öğrencilerine, kendi üniversiteleri dışında Türkiye'deki başka araştırma kurumları ve üniversitelerde araştırma yapmalarına olanak sağlamak amacıyla burs verme kararı aldı.

Haberler 17.06.2010 - 10:16

TÜBİTAK, Bilim Kurulu'nda aldığı yeni bir kararla, ''Doktora Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Burs Programı''nı başlattı.        

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı'nca (BİDEB) yürütülecek yeni burs programı, Türkiye'de doktora programlarına kayıtlı olan doktora öğrencisi araştırmacıların, kendi üniversitelerindeki olanaklarla çözemedikleri araştırma sorunlarını yurt içindeki başka bir araştırma ortamında çözmelerini sağlamak için doktora öğrencilerinin desteklenmesi amacını taşıyor.   

Her alanda eğitimlerini sürdüren doktora öğrencilerinin başvuracağı programa göre, geliri olmayan doktora öğrencileri bir yıl boyunca TÜBİTAK'tan aylık bin 500 TL, araştırma görevlisi ya da başka bir geliri olan doktora öğrencileri de aylık 500 TL'lik burs desteğini bir yıl süresince alabilecek.        

Bursiyer seçiminde adayın yeterlik düzeyi ile araştırmanın niteliği, karşılaşılan güçlüklerin başka yerdeki olanaklarla çözülebileceğinin kanıtlanması, doktora öğrencisi adayın kayıtlı olduğu üniversitenin görüşleri gibi ölçütler dikkate alınacak.        

Gelecek akademik dönemden itibaren uygulamaya konulacak program kapsamında, TÜBİTAK'tan destek alan doktora öğrencileri, üniversitelerine döndükten sonra çalışmalarıyla ilgili yazılı bir rapor sunacaklar.


Sayfa Yükleniyor...